Ιι

Το «τρία στα τρία» που την φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση, πανηγύρισε η Βικτόρια Πλζεν, η οποία νίκησε 1-0 τη Ντινάμο μέσα στο Ζάγκρεμπ και έγινε μαζί με τη Φενερμπαχτσέ και τον ΠΑΟΚ οι τρεις ομάδες με το απόλυτο νικών. Σπουδαία εμφάνιση και ευρεία νίκη για τη Φιορεντίνα, που συνέτριψε 6-0 την Τσουκαρίτσκι στο «Αρτέμιο Φράνκι». Δεύτερη ήττα και… ζόρια για τη Μπεσίκτας, η οποία έχασε με σκορ 3-1 από τη Μπόντο Γκλιμτ στη Νορβηγία.

3ος όμιλος

Το «τρία στα τρία» που την φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση και μάλιστα ως πρώτη από το γκρουπ, πανηγύρισε μέσα στο Ζάγκρεμπ η Βικτόρια Πλζεν. Οι Τσέχοι επικράτησαν 1-0 της Ντινάμο και έγιναν μαζί με τη Φενερμπαχτσέ και τον ΠΑΟΚ οι τρεις ομάδες με το απόλυτο νικών. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε στο 69’ ο Χόρι με πέναλτι. Για τους Κροάτες, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα και τους βάζει σε… μπελάδες.

3η αγωνιστική
Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Βικτόρια Πλζεν 0-1
(69’ πεν. Χόρι)

Μπαλκάνι – Αστάνα 1-2
(8’ Κουτς – 7’ Χοφχανισιάν, 23’ Μπεϊσεμπέκοφ)

Η επόμενη (4η) αγωνιστική (9/11):
Αστάνα – Μπαλκάνι (17:30)
Βικτόρια Πλζεν – Ντινάμο Ζάγκρεμπ (19:45)

Η βαθμολογία:

4ος όμιλος

Την πρώτη νίκη στο γκρουπ -και τι νίκη- σημείωσε η Μπόντο Γκλιμτ, η οποία επιβλήθηκε με 3-1 της Μπεσίκτας. Από την πλευρά της, η τουρκική ομάδα έμεινε χωρίς τρίποντο, κάτι που δυσχεραίνει την προσπάθεια για κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων, οι οποίες οδηγούν στα νοκ άουτ. Η νορβηγική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Γκρένμπεκ στο 29’ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μουμπάγκνα στο 58’. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Σάτνες στο 88’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με το αυτογκόλ του Μπρέντε Μόου.

Μπόντο Γκλιμτ – Μπεσίκτας 3-1
(29’ Γκρένμπεκ, 58’ Μουμπάγκνα, 88’ Σάτνες – 90’+1’αυτ. Μπρέντε Μόου)

Λουγκάνο – Κλαμπ Μπριζ 1-3

(74’ Βλάντι – 15’ Άλβαρες, 50’ Όλσεν, 87’ Βανάκεν)

Μπεσίκτας – Μπόντο Γκλιμτ (19:45)
Κλαμπ Μπριζ – Λουγκάνο (22:00)

5ος όμιλος

Παλικαρίσιο διπλό στη Βοσνία, που την φέρνει στην κορυφή του ομίλου με συγκάτοικο την Άστον Βίλα στους 6 βαθμούς, πήρε η Λέγκια Βαρσοβίας. Η πολωνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα από το γκολ του Μπιμπίγια, αλλά, στάθηκε τυχερή, καθώς τρία λεπτά αργότερα, ευτύχησε να ισοφαρίσει με το αυτογκόλ του Γιακόβλεβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κράμερ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63’ χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ζρίνσκι – Λέγκια Βαρσοβίας 1-2
(30’ Μπιμπίγια – 33’ αυτ. Γιακόβλεβιτς, 63’ Κράμερ)

Αλκμάαρ – Άστον Βίλα 1-4
(65’ Σαντίκ – 13’ Μπέιλι, 23’ Τίλεμανς, 51’ Γουότκινς, 56’ ΜακΓκιν)

Λέγκια Βαρσοβίας – Ζρίνσκι (19:45)
Άστνον Βίλα – Αλκμάαρ (22:00)

6ος όμιλος

Πάρτι με… καλεσμένη την Τσουκαρίτσκι έστησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα, η οποία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο γκρουπ. Οι «βιόλα» συνέτριψαν την αντίπαλό τους με σκορ 6-0, με τον Μπελτράν να σημειώνει τα δύο πρώτα γκολ (6’ και 10’) και τον Ικονέ (29’) να βάζει το τρίτο. Για τους Σέρβους, που γνώρισαν την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο 36’, καθώς αποβλήθηκε ο Σούμποτιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «βιόλα» δεν κατέβασαν ταχύτητα και πέτυχαν άλλα τρία γκολ με τους Σοτίλ (66’), Μαρτίνες (73’) και Λόπες (83’), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι, το οποίο θα… ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Γκενκ και Φερεντσβάρος αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο 0-0. Οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές και με τον βαθμό που πήραν, συνεχίζουν να βαδίζουν χέρι-χέρι, έχοντας… παρέα τη Φιορεντίνα. Οι Βέλγοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αροκοντάρε στο τελευταίο λεπτό.

Γκενκ – Φερεντσβάρος 0-0

Φιορεντίνα – Τσουκαρίτσκι 6-0
(6’, 10’ Μπελτράν, 29’ Ικονέ, 66’ Σοτίλ, 73’ Μαρτίνες, 83’ Λόπες)

Φερεντσβάρος – Γκενκ (19:45)
Τσουκαρίτσκι – Φιορεντίνα (19:45)

8ος όμιλος

Σπουδαίο διπλό στη Σλοβακία πέτυχε η Νόρτζελαντ, η οποία πήρε προβάδισμα για το ένα από τα δύο εισιτήρια της πρόκρισης. Η ομάδα της Δανίας επικράτησε με σκορ 2-0 της Σπαρτάκ Τρνάβα, υποχρεώνοντας την στην τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Η ίδια, που πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη, προηγήθηκε με τον Γένσεν στο 36’, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’ έβαλε γερά θεμέλια για το τρίποντο με τον Ράσμουσεν. Παρά την πίεση στο τελευταίο ημίωρο, εντούτοις, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και παράλληλα τη νίκη.

Σπαρτάκ Τρνάβα – Νόρτζελαντ 0-2