ξξ

Ο Άρης Λεμεσού γνώρισε την δεύτερη του ήττα στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ, αυτήν την φορά από την Ισπανική Ρεάλ Μπέτις με 1-0 στο Αλφαμεγα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπήκε στον αγώνα, έχοντας ως πρώτο στόχο μια καλή εμφάνιση και αν τα κατάφερνε να πάρει ακόμα και τους 3 βαθμούς. Στο 5ο λεπτό ο Μαγιαμπέλα έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν προσπέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον Πετσέλα να σταματάει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει, με τον Μπέτις να δημιουργεί και αυτή μερικές φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές ο Μαγιαμπέλα έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, με τους Ισπανούς στην αντεπίθεση να «χτυπάνε» αυτοί, ανοίγοντας το σκορ με τον Πέρες στο 75ο λεπτό.

Ο Άρης στα λεπτά που απέμειναν προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, φτάνοντας κοντά στο γκολ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι για δεύτερη φορά, μετά από κεφαλιά του Σπόλιαριτς στο 88ο λεπτό, με τον αγώνα τελικά να ολοκληρώνεται 1-0 υπέρ των Ισπανών!

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, Σπάρτα Πράγας και Ρέιντζερς έμειναν στην λευκή ισοπαλία και η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής.

1.  Ρεάλ Μπέτις 6
  2.  Σπάρτα Πράγας 4
  3.  Ρέιντζερς 4
  4.  Άρης 3

Νωρίτερα η εξέλιξη του αγώνα στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ:

Έναρξη αγώνα!

5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Κάθετη του Ζόκε στον Μαγιαμπέλα, ο οποίος προσπέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε προς την εστία, με τον αμυντικό Πετσέλα την τελευταία στιγμή να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή!

13' Σουτ του Πέρεζ, ψηλά η μπάλα.

16' Ωραία ενέργεια και σουτ του Στρούσκι εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

26' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μποάκι, μέσα ο Καζού.

29' Ο Μπαμπίκα μπήκε ωραία στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Γκομίς που δοκίμασε αμέσως το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο, καταλήγοντας κόρνερ.

39' Από μακριά ο Ροντρίγκες δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα έφυγε ψηλά.

40' Ο Εζαλζουλί μπήκε στην περιοχή του Άρη, μοίρασε στον αμαρκάριστο Πέρεζ, που δοκίμασε το σουτ, με τον Γιαγκό να πέφτει και να διώχνει τον κίνδυνο με το σώμα του.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

47' Ο Ρόκα μπήκε ωραία στην περιοχή, πλάσαρε τον Βανά στην κλειστή γωνία του, με τον Βραζιλιάνο να διώχνει δύσκολα με τα πόδια!

61' Από πλάγια θέση ο Πέρεζ, δοκίμασε το σουτ, με τον Βανά και πάλι να λέει «όχι»!

71' Κεφαλιά του Ενρίκες από κοντά, ο Βανά μαζεύει με σχετική ευκολία.

72' Ωραία ενέργεια και μακρινό σουτ από τον Μπέγκστον, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

75' Δοκάρι για τον Άρη! Κάθετη στον Μαγιαμπέλα, ο οποίος πλάσαρε τον Ρούι Σίλβα, με τον μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του!

75' ΓΚΟΛ για την Ρεάλ Μπέτις 0-1! Στην αντεπίθεση, οι Ισπανοί ανοίγουν το σκορ! Σέντρα του Ελζαλζούλι, ο Ντιάο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στρώθηκε στον Πέρες, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Βανά για το 0-1!

85' Προσπαθεί να ανέβει ο Άρης, ελπίζονοτας σε κάποιο γκολ.

88' ΔΟΚΑΡΙ! Εκτέλεση κόρνερ για τον Άρη, ο Σπόλιαριτς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει ξανά στο δοκάρι!

Άρης Λεμεσού(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά Άλβες, Μποάικ, Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Μπέγκστον, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Σωφρονίου,Χρυσοστόμου, Καζού, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόνσον, Μοντνόρ.

Ρεάλ Μπέτις(Μανουέλ Πελεγκρίνι): Ρούι Σίλβα, Βινίσιους, Μάρκο Ρόκα, Πετσέλα, Αϊτόρ, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Πέρεζ, Ροντρίγκεζ,Εζαλζουλί, Γουίλιαμ Χοσέ, Λουίς Ενρίκε.

Στον πάγκο: Μπράβο, Βιειτές, Μπεγερίν, Μιράντα, Μόρχα Ιγκλέσιας, Ρόντρι, Γκουαρδάδο, Αλκαρόν Σουάρες, Ντιάο, Φερνάντες, Σορόκε.