Ψψ

Η Άντβερπ προηγήθηκε, όμως η Πόρτο έκανε την απόλυτη ανατροπή κι επικράτησε 4-1 των Βέλγων, φεύγοντας με το διπλό από το Βέλγιο στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Champions League. Πρωταγωνιστής ο Εβανίλσον, που πέτυχε χατ-τρικ.

Η Άντβερπ προηγήθηκε στο Βέλγιο, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην 3η αγωνιστική του Champions League. Η Πόρτο γύρισε τούμπα το ματς και πέτυχε την απόλυτη ανατροπή, κι επικρατώντας 4-1 έφυγε με το διπλό και πήρε το προβάδισμα της 2ης θέσης στον 8ο όμιλο με έξι βαθμούς. Πρώτη στο γκρουπ είναι η Μπαρτσελόνα με εννέα βαθμούς, ενώ χωρίς βαθμούς παρέμειναν οι Βέλγοι.

Στο 27ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ωραίο πλασέ του Γιουσούφ, που νίκησε τον Κόστα για το 1-0. Ο Βαρέλα δεν απομάκρυνε καλά, ο Μπαλίκουισα μοίρασε στον Γιάνσεν, εκείνος έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να στρώνεται ιδανικά στον Γιουσούφ.

Ο Εβανίλσον, που μπήκε αλλαγή στο 44', σκόραρε με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ισοφαρίζοντας για τους "δράκους" σε 1-1. Σε λιγότερο από 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς, με τον Εουστάκιο να δίνει το προβάδισμα στην Πόρτο στο 54ο λεπτό.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Εβανίλσον, πέτυχε ακόμα δύο γκολ στο 69' και το 84', πανηγυρίζοντας χατ-τρικ και γράφοντας το τελικό 1-4 για την Πόρτο.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Μπατέιγ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Ντε Λατ (60' Βάινταλ), Βερμέρεν, Εκέλενκαμπ, Γιουσούφ, Μούγια (78' Ετζούκε), Γιάνσεν (77' Ιλενικενά), Μπαλίκουισα (77' Βαλένσια).

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μάριο, Πέπε, Κάρμο, Γουέντελ (44' Εβανίλσον), Φράνκο (66' Σάντσες), Εουστάκιο (82' Γκρούγιτς), Βαρέλα (82' Γκονθάλεθ), Γκαλένο, Ακίνο (82' Κονσεϊσάο), Ταρεμί.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο

• Μπαρτσελόνα - Σαχτάρ 2-1 (28' Τόρες, 36' Φερμίν / 62' Σουντάκοφ)
  • Άντβερπ - Πόρτο 1-4 (37' Γιουσούφ / 46', 69', 84' Εβανίλσον, 54' Εουστάκιο)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Μπαρτσελόνα - Άντβερπ 5-0 (11', 66' Φέλιξ, 19' Λεβαντόβσκι, 22' αυτ. Μπατέιγ, 54' Γκάβι)
  • Σαχτάρ - Πόρτο 1-3 (13' Κέλσι / 8', 15' Γκαλένο, 29' Ταρεμί)
  • Άντβερπ - Σαχτάρ 2-3 (3' Μούγια, 33' Μπαλίκουισα / 48', 78' Σίκαν, 71' Ρακίτσκι)
  • Πόρτο - Μπαρτσελόνα 0-1 (45+1' Τόρες)
  • 07/11 19:45 Σαχτάρ - Μπαρτσελόνα
  • 07/11 22:00 Πόρτο - Άντβερπ
  • 28/11 19:45 Σαχτάρ - Άντβερπ
  • 28/11 22:00 Μπαρτσελόνα - Πόρτο
  • 13/12 22:00 Πόρτο - Σαχτάρ
  • 13/12 22:00 Άντβερπ - Μπαρτσελόνα