Β

Με τους Κιλιάν Εμπαπέ και Κολό Μουανί να εκτελούν αρχικά τον Μενιάν και τον Κανγκ-Ιν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η Παρί επιβλήθηκε 2-0 της Μίλαν στο "Παρκ Ντε Πρενς" και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στον 6ο όμιλο που την έστειλε στην κορυφή.

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είναι φέτος το απόλυτο αφεντικό στην Ligue 1 εντός των συνόρων και βρίσκει πολύ μεγάλο ανταγωνισμό όμως στο Champions League αισθάνεται εξαιρετικά και το απέδειξε το βράδυ της Τετάρτης (25/10) με εκκωφαντικό τρόπο.

Θύμα της ήταν η Μίλαν, η οποία μετά την εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους στο ντέρμπι του Καμπιονάτο γνώρισε μία ακόμη πιο οδυνηρή ήττα, με τους Παριζιάνους να θριαμβεύουν με 3-0 και να ανεβαίνουν μόνοι στην κορυφή του 6ου ομίλου αφήνοντας τους ροσονέρι καθηλωμένους στην τελευταία θέση και χωρίς γκολ μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Το ματς

Μετά από το πρώτο νευρικό δεκάλεπτο που είχε δύο κίτρινες για παίκτες της Μίλαν και καμία τελική για κάποια από τις δύο ομάδες, η Μίλαν έριξε το πρώτο "πυρ", με το φιλόδοξο σουτ του Λεάο στο 12' που δεν βρήκε στόχο, με την Παρί να προσπαθεί να απαντήσει δέκα λεπτά αργότερα αλλά τον Μενιάν να αντιδράει ψύχραιμα στο σουτ του Εμπαπέ.

Στο 26ο λεπτό οι ροσονέρι απείλησαν εκ νέου με τον Λεάο, με το διαγώνιο σουτ του εκτός περιοχής να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το δυνατό σουτ του Εμπαπέ στο 30'.

Αυτή η φάση ήταν πάντως το "ζέσταμα" για τον Γάλλο σούπερ σταρ που έδειξε την παγκόσμια κλάση του δύο λεπτά αργότερα, όταν βγήκε στον κενό χώρο και αφού ταλαιπώρησε αφάνταστα τον Τομόρι, άφησε άγαλμα τον Μενιάν με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (1-0).

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η ομάδα του Λουίς Ενρίκε διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά της, με το φινάλε να την βρίσκει να έχει διπλάσιες τελικές έναντι της Μίλαν (6-3) και 2 εντός στόχου έναντι καμίας των ροσονέρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός άνοιξε και οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες καλές στιγμές για να βρουν δίχτυα, με την Παρί να το πετυχαίνει μάλιστα με τον Ντεμπελέ αλλά το γκολ να μην μετράει μετά από παρέμβαση του VAR αφού υπήρχε φάουλ πάνω στον Μουσά στην αρχή της φάσης.

Ό,τι γλίτωσε σε εκείνη τη φάση η ομάδα του Μιλάνου δεν το απέφυγε στο 53ο λεπτό, με τον Μουανί να συλλαμβάνει κοιμισμένους τους αμυντικούς των ροσονέρι και να εκτελεί από κοντά τον Μενιάν έπειτα από ασταθή απόκρουση του συμπατριώτη του τερματοφύλακα σε σουτ ενός άλλου διεθνούς Γάλλου φορ, του Ντεμπελέ (2-0).

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους να κυνηγήσουν με όρεξη ακόμη ένα και υποχρέωσε συνάμα τους παίκτες του Πιόλι να ψάξουν και εκείνοι ένα τέρμα για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, με τους δύο γκολκίπερ να έχουν μπόλικη δουλειά στη συνέχεια και τον Εμπαπέ να αγγίζει το 3-0 με σουτ στο αριστερό δοκάρι στο 82ο λεπτό.

Οι Παριζιάνοι συνέχισαν πάντως να φλερτάρουν ασύστολα με το τρίτο γκολ και τελικά το βρήκαν στο 89' μέσα από θαυμάσια ομαδική προσπάθεια, με τον Ζαΐρ Εμερί να σερβίρει και τον Κανγκ-Ιν Λικ να εκτελεί τον Μενιάν με αριστερό συρτό σουτ, για να σφραγίσει τον θρίαμβο των Παριζιάνων που τους εκτόξευσε στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου ομίλου.

• ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακιμί (90' Μουκιέλ), Σκρίνιαρ, Μαρκίνιος, Ερναντέζ, Ζαΐρ Εμερί, Ουγκάρτε (71' Ρουίθ), Βιτίνια, Ντεμπελέ (71' Κανγκ-Ιν), Κολό Μουανί (83' Γκονσάλο Ράμος), Εμπαπέ
  • ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλουλού, Τιάο (46' Καλάμπρια), Τομόρι (90' Κιάερ), Ερναντέζ, Μουσά (77' Πομπέγκα), Κρούνιτς (77' Αντλί), Ρέιντερς, Πούλισικ, Ζιρού, Λεάο

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

• Παρί - Μίλαν 3-0 (32' Εμπαπέ, 53' Μουανί, 89' Κανγκ-Ιν)
  • Νιούκαστλ - Ντόρτμουντ 0-1 (45' Νμέτσα)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Μίλαν - Νιούκαστλ 0-0
  • Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 (49' πέν. Εμπαπέ, 58' Χακιμί)
  • Ντόρτμουντ - Μίλαν 0-0
  • Νιούκαστλ - Παρί 4-1 (17' Αλμιρόν, 39' Μπερν, 50' Λονγκστάφ, 90+1' Σχαρ - 56' Ερνταντέζ)
  • 07/11 19:45 Ντόρτμουντ - Νιούκαστλ
  • 07/11 22:00 Μίλαν - Παρί
  • 28/11 22:00 Παρί - Νιούκαστλ
  • 28/11 22:00 Μίλαν - Ντόρτμουντ
  • 13/12 22:00 Ντόρτμουντ - Παρί
  • 13/12 22:00 Νιούκαστλ - Μίλαν