B

Σούπερ Φέγενορντ, καθάρισε τη Λάτσιο! Η ομάδα του Άρνε Σλοτ ήταν εξαιρετική και πάτησε τους Ρωμαίους, επικρατώντας με το εμφατικό 3-1.

Έφτασε τους έξι βαθμούς και έπιασε κορυφή, έστω και προσωρινά, η ολλανδική ομάδα, η οποία υποχρέωσε την ίδια ώρα τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στους ομίλους του Champions League, αφήνοντάς τους στους 4 βαθμούς.

Συνεχίζει καυτός ο 22χρονος και… θαυματουργός στράικερ, Σαντιάγκο Χιμένες, ο οποίος σκόραρε δις και έφτασε τα 15 γκολ ήδη στη σεζόν σε 11 αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις! Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, η οποία δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και απλώς στο φινάλε βρήκε το γκολ της τιμής με πέναλτι.

Η 3η αγωνιστική:
Φέγενορντ-Λάτσιο 3-1
(31’, 74’ Χιμένες, 45’+2’ Ζερουκί – 83’ πέν. Πέδρο)

Σέλτικ-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)

Η επόμενη (4η) αγωνιστική (07/11):
Λάτσιο-Φέγενορντ
Ατλέτικο Μαδρίτης-Σέλτικ

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:
Image removed.
Στα του ματς, η Φέγενορντ κυριάρχησε από το ξεκίνημα. Μπήκε φουριόζα στο «Ντε Κάιπ» και είχε τον απόλυτο έλεγχο, αφήνοντας σε θέση άμυνας και παθητικό ρόλο τους παίκτες της Λάτσιο, οι οποίοι έμοιαζαν σαν να περιμένουν να δεχτούν το γκολ για να αρχίσουν να παίζουν. Ο Χιμένες στο 25’ βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος, αλλά ο Μεξικανός έξι λεπτά αργότερα άνοιξε τελικά το σκορ με το γκολ του να μετράει κανονικά για το 1-0. Οι Ιταλοί άρχισαν να ψάχνονται στο φινάλε του πρώτου μέρους αλλά δυσκολεύονταν να φτιάξουν καθαρές τελικές, με τον Ζερουκί στο 45’+2’ να γράφει το 2-0 του ημιχρόνου.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους Ολλανδούς να πατάνε καλύτερα, αλλά η Λάτσιο να χάνει μια τεράστια φάση με τον Τζακάνι για να μειώσει στο σκορ. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και στο 74ο λεπτό ο Χιμένες σκόραρε ξανά για να πετύχει «ντοπιέτα», γράφοντας το 3-0 και τελείωσε το ματς. Με τη Λάτσιο απλώς να βρίσκει το γκολ της τιμής στο 83ο λεπτό με πέναλτι για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.