ΔΔΦΔ

Την 4η σερί του νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα το ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας τους Ερυθρόλευκους με 1-0 στο ΓΣΠ. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας, ήταν ο Βιγιαφάνες στο 41ο λεπτό.

Με νίκη προχώρησε και ο πρωταθλητής της περασμένης σεζόν Άρης Λεμεσού, ο οποίος χωρίς να βρει ιδιαίτερη δυσκολία, επικράτησε με 2-0 του Εθνικού Άχνας, με σκόρερ τους Μοντνόρ και Στρούσκι.

Με τα σημερινά τους τρίποντα, ΑΠΟΕΛ και Άρης ανέβηκαν στην πρώτη θέση με 17 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας που έχει 15 αγωνίζεται αύριο με την ΑΕΖ στην Λάρνακα. Στους 14 βαθμούς και με αγώνα λιγότερο είναι η Ανόρθωση και η Πάφος.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φραν Σολ, που πέτυχε ΧΑΤ ΤΡΙΚ(17’, 18’ , 60’), οι κιτρινοπράσινοι, διέλυσαν την Καρμιώτισσα με 5-0 στην Αρένα. Τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Ντίμερς και Γκιούρτσκο. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η Καρμιώτισσα, μετά την αποβολή του Κοβάσεβιτς στο 45+1.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

δσσδ

Η εξέλιξη των αγώνων:

ΑΠΟΕΛ-ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:

Έναρξη αγώνα

3' Ο Ζέφτε μοίρασε στον Βιγιαφάνιες, ο οποίος από πλάγια θέση πλάσαρε τον Μελίσσα, που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

8' Μπαλιά στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, με τον Σούσιτς να δοκιμάζει το συρτό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

16' Σουτ του Γαβριήλ εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Μελίσσα.

25' Συρτό σουτ του Γαβριήλ, ο Μελίσσας έδιωξε με δυσκολία, με τον Ντογκαλά σε κενή εστία, να στέλνει την μπάλα εκτός!

28' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Ντογκαλά έβγαλε την σέντρα, ο Σαρφό έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας!

41' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, η μπάλα στρώθηκε στον Βιγιαφάνες, ο οποίος με σουτ εντός νίκησε τον Μελίσσα για το 1-0!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

56' Μακρινό σουτ του Λεούκο, κανένας κίνδυνος.

66' Σε καλό σημείο ο Κοσταντίνοφ δοκίμασε το σουτ, με τον Μελίσσα να αποκρούει την μπάλα.

Τέλος αγώνα

Oι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ(Zοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Γαβριήλ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης.

Νέα Σαλαμίνα(Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Μιγκελίτο, Φερνάντες, Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Τσελέα, Νάρσινγκ, Ντούρμισαϊ, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Έντσον, Κορομά.

Η εξέλιξη του αγώνα:

4' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Μπαλιά στον Μοντνόρ, ο οποίος εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ, νίκησε τον Παναγή και έκανε το 1-0!

13' Σουτ του Μπράντονιτς, κανένας κίνδυνος για τον Βανά Άλβες.

20' Σουτ του Γκομίς εντός περιοχής, η μπάλα πολύ ψηλά.

22' Σέντρα του Καζού, ο Μοντνόρ δεν κατάφερε για την προβολή, με τον Μπέγκστον στην συνέχεια να πιάνει το σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

25' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Με ωραίο σουτ ο Στρούσκι στα όρια της περιοχής έγραψε το 2-0 για τον Άρη!

28' Σουτ του Μάριου Ηλία από πλάγια θέση, η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δίχτυων.

35' Από πλάγια θέση ο Γκομίς δοκίμασε το σουτ, λίγο εκτός η μπάλα.

42' ΔΟΚΑΡΙ! Σουτ του Μποάκι εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι του Παναγή!

53' Εκτέλεση φάουλ από τον Λίπσκι, με τον Βανά να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

70' Σουτ του Σανέ, ψηλά η μπάλα.

75' Πλασέ του Στεπίνσκι, εκτός η μπάλα.

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποάκι, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Στρούσκι, Μπρόσον, Μόντνορ, Μπαμπίκα, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Σζόκε.

Εθνικός Άχνας(Άνχελ Λόπεθ): Παναγή, Περατικός, Λίπσκι, Γκόμες, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Μ.Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ.Ηλία, Πεχλιβάνης, Μπάικερ, Ενέμ, Καλλένος, Χριστοφή, Ακστεντίγεβιτς.

ΑΕΚ Λάρνακας - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών

7' Από μακριά ο Ντίμερς, δοκίμασε το σουτ, ψηλά η μπάλα.

15' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ από τον Ντίμερς και σύμφωνα με τον διαιτητή, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Νεοφύτου, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

17' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Φραν Σολ!

18' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-0! Εκτός περιοχής, ο Φαράζ δοκίμασε το σουτ, το οποίο έδιωξε ασταθώς ο Άντος, με τον Φραν Σολ από κοντά να πιάνει το ριμπάουντ για το 2-0!

28' Σέντρα σουτ του Ντίμερς, η μπάλα περνάει παράλληλα εκτός.

45+1' Κόκκινη κάρτα για την Καρμιώτισσα! Μονομαχία Φαράζ-Κοβάσεβιτς, με τον ποδοσφαιριστή της Καρμιώτισσας, να πέφτει και στην κίνηση να χτυπάει τον αντίπαλο του!

55' Σουτ του Άντρις Νεοφύτου, κανένας κίνδυνος.

60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 3-0! Ο Ντίμερς έστρωσε την μπάλα στον Φραν Σολ, ο οποίος εντός περιοχής πλάσαρε τον Άντος για το 3-0!

67' Γύρισμα από τον Τόμοβιτς, ο Τόνκια από κοντά έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

70' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

75' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 4-0! Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Ντίμερς, ο οποίος δοκίμασε το πόδι, του πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ!

86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 5-0! Συρτό σουτ του Γκιούρτσκο και... 5-0!

Τέλος αγώνα

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Γκαρθία, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Χερερίν, Τούμπας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Καρμιώτισσα(Χρίστος Χαραλάμπους):Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ, Παντελή, Ρόσι, Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ, Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Κατσαντώνη, Μαυτθαίου, Μπενεζέτ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας