δδδ

Η Ιταλία έκανε το χρέος της απέναντι στην αδύναμη Μάλτα, τη διέλυσε με 4-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Μποναβεντούρα με τρομερό σουτ στο παραθυράκι της εστίας (23΄), προτού αναλάβει δράση ο Μπεράρντι με δυο γκολ (45+1΄, 64΄) για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Φρατέσι στις καθυστερήσεις του αγώνα για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 για τους Ιταλούς που ξεπέρασαν τους Ουκρανούς στην ισοβαθμία.

Συνεχίζει να παλεύει για την πρόκριση στο επερχόμενο Euro η Ουκρανία. Η ομάδα του Ρεμπρόφ επικράτησε 2-0 της Βόρειας Μακεδονίας «εντός έδρας» (το παιχνίδι έγινε στην Πράγα λόγω του πολέμου). Ο Σουντάκοφ ήταν αυτός που έθεσε τα θεμέλια νίκης για τους Ουκρανούς, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό. Η Ουκρανία ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της και θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη νωρίτερα, όμως... ίδρωσε σχετικά και κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις με τον Καραβάεφ.

Το ντέρμπι κορυφής ανήκει στην Ουγγαρία. Με δυο γκολ στο α΄μέρος οι Ούγγροι επιβλήθηκαν με 2-1 της Σερβίας των Γκατσίνοβιτς, Ζίβκοβιτς (βασικοί) και Μλαντένοβιτς για να στρογγυλοκαθίσει στο... θρόνο του ομίλου. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Βάργκα στο 20΄, προτού ο Πάβλοβιτς φέρει το ματς στα ίσα από ασίστ του Ζίβκοβιτς στο 33΄. Η χαρά των Σέρβων ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, καθώς δευτερόλεπτα αργότερα ο Σάλαι επανέφερε το προβάδισμα για τους Ούγγρους. Κι αφού το VAR αρνήθηκε σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις γκολ ισοφάρισης από τον Μίτροβιτς, η Ουγγαρία κράτησε με... ζόρι το προβάδισμα και έκανε μεγάλο άλμα για την παρουσία της στην τελική φάση του Euro.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης μπόρεσε να κάνει η Δανία, η οποία επικράτησε 3-1 στην Κοπεγχάγη του Καζακστάν και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου της στους 16 βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Σλοβενία. Δυσκολεύουν τα πράγματα για τους Καζάκους που έμειναν τέσσερις βαθμούς μακριά από τις θέσεις πρόκρισης. Μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο μέρος έθεσαν γερές βάσεις νίκης οι Δανοί που στο 36' και τις καθυστερήσεις βρήκαν τα γκολ του 2-0 με τους Βιντ και Σκοβ.Ο παίκτης της Χόφενχαϊμ μάλιστα διπλασίασε τα τέρματά του στο 48' και έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει το Καζακστάν ήταν να μειώσει με τον Βορογκόφσκι στο 58ο λεπτό.

Σπασμένα φρένα για την Σλοβενία των πράσινων Σπόραρ, Τσέριν (βασικοί) και Βέρμπιτς που έχει βάλει πλώρη για Γερμανία. Στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Φινλανδία ο Σπόραρ κερνούσε και ο Σέσκο έπινε, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0 και να περνούν εμφατικά στην πρώτη θέση του ομίλου. Μετά από πέναλτι που κέρδισε ο φορ του Παναθηναϊκού στο 16΄ο Σέσκο σημάδεψε τα δίχτυα για το 1-0, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σπόραρ του σέρβιρε και δεύτερο γκολ με άψογη κάθετη για το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιάνζα στις καθυστερήσεις.

Καταδικασμένοι και οι δύο όσον αφορά την πρόκριση είναι η Βόρεια Ιρλανδία και το Σαν Μαρίνο που στέκονται στις δύο τελευταίες θέσεις του γκρουπ τους. Η ομάδα του Ο'Νιλ ωστόσο μπόρεσε να ντουμπλάρει τις νίκες της απέναντι στον αντίπαλό τους, επικρατώντας 3-0 στο Μπέλφαστ. Σμιθ και Μαγκένις «χτύπησαν» στο 5' και το 11' δίνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, ενώ στο 81' ο ΜακΜέναμιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Tα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024 έχουν ως εξής: