αα

Την 6η της ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την προκριματική φάση του EURO 2024, γνώρισε απόψε η Εθνική μας ομάδα, αυτή την φορά από την Νορβηγία με 4-0 στην Αρένα.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε καλύτερη στα πρώτα λεπτά, σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες. Βρέθηκε όμως πίσω στο σκορ στο 33ο λεπτό, με ένα τυχερό τέρμα από τον Σέρλοθ, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σαφώς καλύτεροι στην συνέχεια, οι Νορβηγοί που φόρτσαραν στα μέσα του δευτέρου μέρους, διπλασιάζοντας τα τέρματα τους με τον Χάλαντ. Ο αστέρας της Μάντσεστερ Σίτι να πέτυχε και το 3ο γκολ στο 72ο λεπτό. Ο Άουρσενς όμως στο 82ο λεπτό, με το παρθενικό του γκολ με την Εθνική του ομάδα, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους Νορβηγούς.

Όσον αφορά τον άλλο αγώνα του ομίλου,ίδρωσε, αλλά λύγισε τη Σκωτία η Ισπανία! Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν φουλ αμυντικά, βρήκαν γκολάρα με τον ΜακτΤόμινι για το προβάδισμα αλλά το VAR τους το απώλεσε για οφσάιντ και εν τέλει ο Μοράτα αρχικά και ο Σανσέτ στη συνέχεια κλείδωσαν το τρίποντο (2-0) για τη «φούρια ρόχα».

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Σκωτία που είχε 5/5 πριν το ματς, αλλά συνεχίζει να κρατάει την τύχη στα χέρια της, ενώ η Ισπανία παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης, αφού ακόμη και αν χάσει από τη Νορβηγία την επόμενη αγωνιστική και πέσει στην 3η θέση, θα μπορεί να το… ματσάρει καθώς έχει αγώνα λιγότερο και η βαθμολογία πλέον έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Κύπρος-Νορβηγία 0-4
(33’ Σόρλοθ, 65’, 72’ Χάαλαντ, 81’ Άουρσνες)

Ισπανία-Σκωτία 2-0
(74’ Μοράτα, 86’ Σανσέτ)

Ρεπό: Γεωργία

8η αγωνιστική (15/10)
16:00 Γεωργία-Κύπρος
21:45 Νορβηγία-Ισπανία

5' Χωρίς κάτι αξιόλογο τα πρώτα λεπτά στην Αρένα.

18' Σέντρα από τα δεξιά προς τον Χάαλαντ, ο οποίος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Μολ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ!

20' Σέντρα του Μέλινγκ, ο Σέρλοθ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

25' Ο Κάστανος βρέθηκε σε καλό σημείο εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

33' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 0-1! Ο Χάλαντ πήγε να δώσει πάσα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό μας, στρώθηκε στον Σέρλοθ, ο οποίος με δυνατό στου νίκησε τον Μολ για το 0-1!

35' Μακρινό σουτ του Μέλινγκ, πολύ ψηλά η μπάλα.

36' Ο Χάλαντ ο οποίος βρισκόταν υπό πίεση από τον Γκόγκιτς, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, με τον Μολ να μαζεύει εύκολα.

59' Σουτ του Μπέργκε, ο Μολ εκτινάσσεται και διώχνει με δυσκολία την μπάλα.

62' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κάστανο, ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

65' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 0-2! Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Χάλαντ, ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 0-2!

72' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 0-3! Σέντρα του Νούσα, με τον Χάλαντ να πιάνει την κεφαλιά για το 0-3!

80' Πλασέ του Θόρστβέντ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Μολ.

82' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 0-4! Η μπάλα μετά από κόντρες, έφτασε στον Άουρσενς, ο οποίος από κοντά με πλασέ έκανε το 0-4!

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Κυπριανού, Χ.Κυριάκου, Κορέια, Κούσουλος, Χ.Χαραλάμπους, Ανδρέου, Κάστανος, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Λοϊζου, Πηλέας, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Αντωνίο, Ηλία, Κορέα, Γαβριήλ.

Νορβηγία(Στόλε Σολμπάκεν):Νίλαντ, Ριέρσον, Άγιερ, Όστιγκαρντ, Μέλινγκ, Όντεγκαρντ, Μπεργκ, Άουρσενς, Σέρλοθ, Σολμπάκεν, Χάαλαντ.

Στον πάγκο:Ντίνγκελαντ, Σέλβικ, Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Παγόβουνο, Βετλέσεν, Μπομπ, Θόρστβέντ, Νούσα, Φινν, Πέντερσεν, Λάρσεν