2

Ο Απόλλων σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, καθώς κέρδισε εύκολα με 4-0 την Δόξα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Εξαιρετικό παιχνίδι από την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς με πρωταγωνιστή τον Πέδρο Μάρκες που σημείωσε χατ τρικ! Την ομάδα της Λεμεσού έβαλε μπροστά στο σκορ ο Έκμπολο. Άλλη μία κακή εμφάνιση για την Δόξα που παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο παιχνίδι ο Εθνικός πήρε τεράστια νίκη επικρατώντας της ΑΕΛ με 1-0 με το γκολ του Καπρέρα. Αυτή ήταν η 4η ήττα στους τελευταίος 5 αγώνες για την ΑΕΛ. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Άχνας ανέβηκε στην 9η θέση με 8 βαθμούς, στην 10η με έναν λιγότερο αλλά με παιχνίδι περισσότερο αυτή της Λεμεσού.

Δείτε τα live του ΑΝΤ1.

🔴Απόλλων Λεμεσού – Δόξα Κατωκοπιάς

Έναρξη αγώνα!

3' Πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα! Κεφαλιά του Εκμπολό, δύσκολα ο Σισκόφσκι.

4' Κεφαλιά του Νταρίκουα, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

5' Νέα μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα, προβολή του Εκμπολό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, στην γραμμή διώχνει η άμυνα της Δόξας! Μετράει το γκολ, η μπάλα πέρασε την γραμμή!

12' Ξανά φάση για τον Απόλλωνα, πλασέ του Μάρκες πάνω στον Σισκόφσκι.

32΄Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Μάρκες, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το πλασέ, ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.

33' Δυνατό σουτ του Κοστάκε, έξω.

37' Μακρινό σουτ του Βελκόφσκι εκτός περιοχής, η μπάλα έξω.

41' Δοκάρι με τον Κοστάκε! Μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιαστούν τα τέρματα του Απόλλωνα!

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

49' Κεφαλιά του Μάρκες, έξω.

56' Τελική του Σαντίκ, κακό τελείωμα.

63  Ο Φοφανά σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ.

71' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, με δυνατό σουτ του Μάρκες εντός περιοχής, ύστερα από φάση διαρκείας!

80' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-0! Ο Μάρκες ξανά!

90' ΓΚΟΛ για τον Απόλλων με εξαιρετικό πλασέ του Μάρκες, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ!

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Αμπντουραχίμι, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Πέδρο Μάρκες, Κολ

2

Στον πάγκο: Στυλιανού, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Μαλεκκίδης, Χουσεϊν, Ποντικού, Φιλιώτης, Ντανίλο, Βάργκα

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά, Τρούγιτς, Βλίτερ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Πούριτς, Ασάντε

5

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Ναμπί, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μοχάμεντ, Αντγουι, Τζα Τζέτζε

🔴Εθνικός Άχνας – ΑΕΛ Λεμεσού

15' Σουτ του Μόρσεϊ, πάνω στον Παναγή.

22' Κεφαλιά του Καπρέρα, έξω.

30' Δυνατό σουτ του Ντε Ιριόντο, λίγο έξω

32' Σκοράρει ο Εθνικός, σε θέση οφσάιντ ο Καπρέρα.

41' Δυνατό σουτ του Χριστοφή, μόλις έξω.

45' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Καπρέρα! Σουτ του Ηλία ο Μπέκερ, απόκρουσε ασταθώς, και ο Καπρέρα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόρσεϊ, αποκρούει ο Παναγή.

68' Σουτ από τον Σπιρόφσκι, άστοχο.

90+3' Σουτ του Μορέιρα, αποκρούει με τα πόδια ο Παναγή.

Εθνικός: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι  Ηλία Κ., Λίπσκι, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπούκερ, Ένεμ, Αγγελόπουλος, Αγγελόπουλος, Aκσεντίγεβιτς.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Τσέρνιχ, Σρνιτς,, Μαρς, Μόρσεϊ, Μακρής,Τζάλμα

3

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ανδρέου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Μορέιρα,Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κα, Κοντινέλα

19:00 Εθνικός Άχνας – ΑΕΛ Λεμεσού
Στάδιο: Εθνικού Άχνας
Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης