εςεςε

Την 3η σερί του νίκη πανηγύρισε απόψε το ΑΠΟΕΛ, το οποίο έχοντας αρκετές καλές φάσεις, κατάφερε να κερδίσει με το στενό 1-0 τον μαχητικό Οθέλλο στο Αμμόχωστος-Επιστροφή, με σκόρερ τον Ντιεμερσί Εντογκαλά.

Με την σημερινή του νίκη το ΑΠΟΕΛ αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με την Πάφο και την Ανόρθωση που αγωνίζεται αύριο με τον Άρη που έχει 11 βαθμούς.

Από την άλλη η Ομόνοια σε έναν δραματικό αγώνα εξήλθε ισόπαλη 3-3 με την ΑΕΖ στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά άνοιξε το σκορ με τον Κάστρο στο 9ο λεπτό, ο Κακουλλής ισοφάρισε στο 18ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Σεμέδο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους πράσινους στο 49ο λεπτό, με τον Σλόγκαρ να ισοφαρίζει στο 65ο λεπτό.

Ο Ρόχα στο 85ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ, έδωσε ξανά το προβάδισμα της ΑΕΖ, με τον Αλιούμ να ισοφαρίζει για το τελικό 3-3, στο 89ο λεπτό!

Η βαθμολογία πλέον έχει ως εξής:

δφδφ

Η εξέλιξη των δύο αγώνων:

🔴19:00 Ομόνοια Λευκωσίας - ΑΕΖ Ζακακίου

Η εξέλιξη του αγώνα:

2' Σέντρα του Σεμέδο, ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ, με τον Μπέκερ να διώχνει με δυσκολία!

9' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ 0-1! Εκτός περιοχής ο Κάστρο βρήκε χώρο, η μπάλα έφυγε συρτά και κατέληξε στην εστία του Φαμπιάνο!

18' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-1! Από πλάγια θέση ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έκλεψε την μπάλα, μοίρασε στον Κακουλλή, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1!

34' Σουτ του Ντιγκινί, ο Φαμπιάνο μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

45' Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας από τον Λέζιακς, ο Χατζηβασίλης έκλεψε την μπάλα βγήκε τετ-τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο που έκανε σπουδαία απόκρουση με τα πόδια.

45+1' Βαθιά μπαλιά στον Ντιγκινί, ο οποίος αμέσως έκανε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

45+2' Σέντρα του Σεμέδο, ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

45+2' Δοκάρι! Εκτός περιοχής ο Ντιγκινί δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι!

48' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-1! Ατομική ενέργεια από τον Σεμέδο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΖ δοκίμασε το σουτ και νίκησε τον Μπέκερ για το 2-1 των πρασίνων!

64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ 2-2! Η ομάδα του Λιάσου Λουκά αναπτύχθηκε εξαιρετικά, με την μπάλα να φτάνει στον Σλόγκαρ, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο για το 2-2!

74' Μπαλιά του Μπεζούς στον Κακουλλή, ο οποίος αμέσως έπιασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

84' Ο Κακουλλής βρήκε εξαιρετικά τον Αλιούμ, ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα ψηλά.

85' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ 2-3! Η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Ρόχα, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο για το 2-3!

87' Σουτ του Αλιούμ, η μπάλα στο δοκάρι!

89' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 3-3! Ατομική ενέργεια από τον Αλιούμ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με συρτό σουτ ισοφάρισε για τους πράσινους!

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σεμέδο, Κακουλλής, Σίμιτς, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Καρίμ, Μπασιρού

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Κασάμα, Λοϊζου, Αλιούμ, Ζαχαρίου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπέζους

ΑΕΖ(Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελής, Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Ντιγκινί.

Στον πάγκο:Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Αντωνίου, Λουπιάνεζ, Φοστάβε, Σάντος, Βαλέινε, Μιχαηλίδης, Σιφνέος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

🔴19:00 Οθέλλος Αθηαίνου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

8' Σουτ του Σαρφό, η μπάλα κόντραρε στον Βιγιαφάνες και έφυγε ψηλά.

10' Σουτ του Εντογκαλά, εκτός η μπάλα.

19' O Mαρκίνιος βρήκε χώρο, δοκίμασε το συρτό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

36' Σουτ του Μαρκίνιος, ψηλά η μπάλα.

45+2' Σουτ του Εντογκαλά, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

52' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Σέντρα του Ντάλσιο, ο Κρέσπο γύρισε στον Εντογκαλά, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ!

60' ΔΟΚΑΡΙ! Μακρινό σουτ του Μαρκίνιος, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Οθέλλου!

Οθέλλος(Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Λιμπόνε,Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Ζουνζαρέν, Μαμαντού.

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ποπέσκου, Κατσιάτη, Καστάνας, Γκαρσία, Ανάνγκ, Ουεσλάτι, Ιωάννου, Κόρνιους.

ΑΠΟΕΛ(Χοσέ Ντομίγκεζ): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Καττιρτζής, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Κωνσταντίνοφ, Βρόντης

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης