Μμκ

Μάλλον ξεκαθαρίζει από νωρίς η κορυφή του 8ου ομίλου. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Ντραγκάο της Πόρτο με 1-0 (04/10), για την 2η αγωνιστική του Champions League και έτσι έφτασε στους 6 πόντους, κάνοντας το 2/2.

Το γκολ του Φεράν Τόρες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε αρκετό για τους «μπλαουγκράνα». Στο έτερο ματς του ομίλου, η Σαχτάρ πήρε τους πρώτους της βαθμούς, κερδίζοντας με ανατροπή στο Βέλγιο την Αντβέρπ (04/10, 2-3).

Η Μπαρτσελόνα προειδοποίησε στο 23’ με ένα σουτ του Φέλιξ, πριν έρθει ο Τόρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πορτογάλοι ανέβηκαν και απείλησαν το σύνολο του Τσάβι. Πρώτα με τον Ζοάο Μάριο στο 46’ και έπειτα με τον Βέντελ στο 65’, όπου ο Τερ Στέγκεν είχε απάντηση.

Η Πόρτο είδε δύο φορές το VAR να παρεμβαίνει στην αναμέτρηση, ακυρώνοντας ένα πέναλτι υπέρ της, αλλά και ένα γκολ του Ταρέμι, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γκάβι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο 90+3’.

Παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι ως το φινάλε, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τελικά τη νίκη με 1-0.