Κκ

Ενδιαφέρον αλλά χωρίς σκορ (0-0) ήταν το παιχνίδι στο Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ ανάμεσα στην Ντόρτμουντ και τη Μίλαν για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά και είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρώς με το μέρος τους την κατοχή της μπάλας. Στο πρώτο μέρος η σημαντικότερη ευκαιρία των ευκαιριών για τους γηπεδούχους ήταν με τον Μπενσεμπαϊνί στο 43ο λεπτό, όμως ο Μενιάν έδειξε τα αντανακλαστικά του και απομάκρυνε.

Στις καθυστερήσεις η Μίλαν έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με τον Ζιρού. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Κόμπελ, ο Πούλισικ με κεφαλιά πάσα έδωσε στον Ζιρού, όμως αυτός από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως οι ροσονέρι ήταν εκείνοι που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Ο Πούλισικ στο 55' ανάγκασε τον Κόμπελ σε μια εκπληκτική επέμβαση.

Στο 82' ο Τέο Ερναντέζ έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει. Ο Λεάο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γάλλος μπακ με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 87' ο Κόμπελ νίκησε τον Τσουκουέζε και ο Ράιντερς δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαϊνί, Τζαν, Ρόις (72' Νεμέτσα), Ότσκαν, Μπραντ (64' Αντεγέμι), Φίλκρουγκ (85' Μουκοκό), Μάλεν (72' Μπίνο - Γκίτενς)

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (69' Φλορέντσι), Τιαό, Τομόρι, Τεό Ερνάντεζ, Μουσά, Ρέιντερς, Πομπέγκα (58' Αντλί), Πούλισικ (69' Τσουκουέζε), Ζιρού (69' Οκαφόρ), Λεάο

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

Ντόρτμουντ - Μίλαν 0-0
Νιούκαστλ - Παρί 4-1 (17' Αλμιρόν, 39' Μπερν, 50' Λονγκστάφ, 90+1' Σχαρ - 56' Ερνταντέζ)

Μίλαν - Νιούκαστλ 0-0
Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 (49' πέν. Εμπαπέ, 58' Χακιμί)
25/10 22:00 Παρί - Μίλαν
25/10 22:00 Νιούκαστλ - Ντόρτμουντ
07/11 19:45 Ντόρτμουντ - Νιούκαστλ
07/11 22:00 Μίλαν - Παρί
28/11 22:00 Παρί - Νιούκαστλ
28/11 22:00 Μίλαν - Ντόρτμουντ