Ccc

Μπορεί ο Χάαλαντ να μην είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στο πρώτο ημίχρονο, αυτό όμως δεν εμπόδισε την Σίτι να κυριαρχεί στην κυκλοφορία της μπάλας και τον Μπερνάρντο Σίλβα να είναι παρών στις προσπάθειες δημιουργίας επικίνδυνων καταστάσεων στα καρέ των «ταύρων». Ο Πορτογάλος είχε τελικά συμβολή στο γκολ των «πολιτών» όταν στο 25ο λεπτό άνοιξε από δεξιά στον Λιούις που γύρισε αμέσως προς την «καρδιά» της περιοχής και επερχόμενος Φόντεν με εκπληκτικό τελείωμα έγραψε το 1-0.

Η Λειψία απάντησε πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Οπέντα στο 48ο λεπτό να βρίσκει χώρο για να τρέξει στην άμυνα της Σίτι, να βάζει δύναμη στο κορμί για να μην τον σταματήσει ο Ακάντζι και πλάσαρε σωστά τον Έντερσον για το 1-1. Ο Πεπ φυσικά έδειξε πως δεν ήθελε καθόλου να συμβεί κάτι τέτοιο με την επανέναρξη του ματς στο δεύτερο μέρος και ο Φόντεν σε μια εκτέλεση φάουλ πέτυχε το δοκάρι για να δείξει πως η Σίτι θα είχε αντίδραση σε αυτό που της συνέβη.

Βέβαια, η Λειψία, από τη στιγμή που είχε ισοφαρίσει, είχε πάρει και το θάρρος να συνεχίσει να κοιτάζει στα μάτια τους «πολίτες». Παρ' όλα αυτά, οι Άλβαρες και Ντοκού που είχαν περάσει με αλλαγή στην αναμέτρηση στο 79' και το 72' αντίστοιχα, θα χάριζαν στην ομάδα του Πεπ όλους τους βαθμούς. Ο Αργεντινός σκόραρε στο 84ο λεπτό με υπέροχο πλασέ με το δεξί από το ύψος της περιοχής, ενώ, ο Βέλγος σκόραρε σε ταχύτατη αντεπίθεση, έπειτα από ασίστ του Παγκόσμιου Κυπελλούχου του 2022 για το τελικό 3-1!