δδδ

Πιο ιδανικό ντεμπούτο σε αγώνα ομίλων στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ, δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο πρωταθλητής Κύπρου Άρης Λεμεσού, ο οποίος σε μια ονειρική βραδιά κέρδισε με 2-1 την θρυλική Ρέιντζερς. Σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού οι Μουσούντα και Μπαμπίκα, ενώ για την Ρέιντζερς μείωσε ο Σίμα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ρεάλ Μπέτις κέρδισε με 2-1 την Σπάρτα Πράγας και η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Άρης 3
2. Σπάρτα Πράγας 3
3. Ρέιντζερς 3
4. Ρεάλ Μπέτις 3

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, έχοντας αρκετές προϋποθέσεις για γκολ. Ο Μουσούντα όμως ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ για την «ελαφρά ταξιαρχία» στο 9ο λεπτό, έπειτα από κομπίνα στο κόρνερ, με τον Μπέγκστον να σεντράρει και τον Αφρικανό ποδοσφαιριστή του Άρη να πιάνει την κεφαλιά.

Η Ρέιντζερς βρήκε μπροστά της έναν μαχητικό Άρη, ο οποίος έπαιξε σπουδαία άμυνα και δεν άφησε περιθώριο για να κάνει το παιχνίδι της η ομάδα του Στίβεν Ντέιβις. Οι Σκωτσέζοι σκόραραν  με τον Ντέσερτς στο 20 λεπτό, αλλά το τέρμα σωστά ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης συνέχισε να παίζει το δικό του παιχνίδι και με αντεπιθέσεις έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να αποβάλει το άγχος. Ο Μπέγκστον στο 59ο λεπτό όμως είχε και πάλι την λύση, με την δεύτερη ασίστ του στον αγώνα, όταν σε μια αντεπίθεση από αριστερά έστειλε την μπάλα στον Μπαμπίκα, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-0.

Η Ρέιντζερς όμως προσπάθησε να βρει τις λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 69ο λεπτό με τον τον Σίμα, ο οποίος μετά από μπαλιά του Λούντσραμ, νίκησε τον Βανά για το τελικό 2-1.

Η εξέλιξη του αγώνα:

3' Διπλό σουτ του Γκομίς και τις 2 φορές η μπάλα σε σώματα.

4' Ο Μαγιαμπέλα εντός περιοχής βρήκε, χώρο δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να ανακόπτεται από αμυντικό της Ρέιντζερς την τελευταία στιγμή!

6' Σουτ του Λούντσραμ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά.

- Δυνατό μήνυμα από τους οπαδούς του ΑΡΗ: «Είμαστε 300 με...καρδιά χιλιάδων!»

8' Ωραία ενέργεια από τον Γκομίς, ο οποίος μοίρασε στον Μαγιαμπέλα που δοκίμασε το συρτό σουτ, το οποίο έδιωξε με γροθιές ο Μπάτλαντ.

9' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Οι παίκτες του Άρη εκτέλεσαν τον κόρνερ με κομπίνα, ο Μπέγκστον έβγαλε την σέντρα, με τον Μουσούντα από κοντά να πιάνει την κεφαλιά για το 1-0 της ομάδας μας!

12' Γύρισμα του Μποάκι, ο Μπέγκστον από κοντά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά!

19' Διαγώνιο σουτ του Λάμερς, ο Βανά μάζεψε με ευκολία.

20' Η Ρέιντζερς σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσαίντ: Ο Ντέσερς που έφυγε τετ-τετ ήταν ακάλυπτος, με την διαιτητή να ακυρώνει το γκολ.

***Η φάση εξετάστηκε και από το VAR!

σσ

31' Ο Άρης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο εκτός περιοχής με τον Μπαμπίκα

32' Ο Ουρόσεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

39' Κεφαλιά του Σίμα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πάνω στον Βανά Άλβες

45' Μπαλιά από τον κέντρο για τον Ντέσερς, που πήγε βγήκε τετ-τετ, δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Βανά, η μπάλα όμως πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, με τον Γιαγκό να διώχνει την τελευταία στιγμής.

49' Ο Άρης έφυγε ταχύτητα στην αντεπίθεση με τον Μπαμπίκα, ο οποίος μοίρασε στον Μαγιαμέλα που δοκίμασε το σουτ, το οποίο έφυγε πολύ ψηλά.

52' Η Ρέιντζερς κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ο Ταβερνιέρ εκτέλεση, με την μπάλα να χτυπάει το τοίχος.

54' Σουτ του Σίμα εκτός περιοχής, ο Βανά έδιωξε με γροθιές, ο Ντέσερτς έπιασε το ριμπάουντ, χωρίς να καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

59' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Από αριστερά ο Μπέγκστον έφυγε ταχύτατα, έστειλε συρτά την μπάλα στον Μπαμπίκα, ο οποίος με προβολή έκανε το 2-0!

69' ΓΚΟΛ για την Ρέιντζερς 2-1! Μειώνει η Ρέιτζερς με ωραία κεφαλιά από τον Sima, ύστερα από μπαλιά του Lundstram.

74' Συρτή σέντρα από τον Μπαμπίκα, η μπάλα έφτασε στον Κοκόριν, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έδιωξε σε κόρνερ!

77' Eκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο από τον Ταβερνιέρ, η μπάλα λίγο εκτός.

***4.216 τα εισιτήρια που κόπηκαν για τον σημερινό αγώνα.

81' Βαθιά μπαλιά του Γκολντσον, προς τον Ντέσερτς, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, με τον Βανά να μαζεύει εύκολα.

85' Κεφαλιά από τον Ρούφ, εκτός η μπάλα.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σζόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μπράουν, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μοντνόρ.

Ρέιντζερς(Στίβεν Ντέιβιτς): Butland, Tavernier, Lundstram, Goldson, Dessers, Lammers, Sima, S. Wright, Davies, Barisic, Rarskin

Στον πάγκο: McCririe, K. Wright, Soutar, Cifuentes, Sterling, Roofe, King, Devine, MacCausland, Fraser, Lyall, McKinnon