ασ

Η Ρόμα επέστρεψε τις νίκες επικρατώντας της Φροζινόνε και ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν έκρυψε τη χαρά του όχι μόνο για το τρίποντο αλλα και για το γεγονός ότι βρήκε δίχτυα ο Λουκάκου, με τον Πορτογάλο να ρίχνει σπόντα για τους επικριτές του.

Η Ρόμα παρατάχτηκε στο "Ολίμπικο" το βράδυ της Κυριακής έχοντας πίσω της 1 νίκη - 2 ισοπαλίες - 3 ήττες στις πρώτες έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος όμως απέναντι στην Φροζινόνε ήταν συγκεντρωμένη και αποφασιστική και δεν άφησε τη νίκη να της ξεφύγει, για να επικρατήσει με 2-0 και να σκαρφαλώσει στην 12η θέση του πίνακα.

Το γκολ με το οποίο άνοιξε ο δρόμος των τζαλορόσι για το τρίποντο είχε την υπογραφή του Ρομέλου Λουκάκου στο 21ο λεπτό, με τον Βέλγο στράικερ να φτάνει συνολικά τα 60 γκολ στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας και τον Ζοζέ Μουρίνιο να του απονέμει τα εύσημα βρίσκοντας συνάμα την ευκαιρία να εξαπολύσει επίθεση στους επικριτές του.

Ο Ρομέλου θα συνεχίσει να σκοράρει, όπου έχει πάει, βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Πάλι καλά, επειδή αν είχε σταματήσει να βάζει γκολ θα με κατηγορούσαν και για αυτό.

Ευτυχώς όμως ο Λουκάκου είναι ο Λουκάκου, μπορεί να σκοράρει εδώ στην Ρόμα αλλά και στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή στην Ίντερ. Δεν είμαι κάποιος που καταστρέφει την ποιότητα των παικτών", τόνισε αρχικά ο Πορτογάλος, για να μιλήσει κατόπιν για την αμφισβήτηση που υπάρχει προς το πρόσωπό του.

"Τρεις μήνες πριν με αγαπούσαν όλοι και φοβόντουσαν μην φύγω. Τώρα, τρεις μήνες μετά, σε μία περίοδο που δεν πάμε καλά, παρουσιάζομαι εγώ ως το πρόβλημα. Πιστεύω στους παίκτες μου επειδή είμαστε πολυ ενωμένοι και είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε το ματς.

Δεν ήταν εύκολο μετά από την τελευταία ήττα (σ.σ. 1-4 στην έδρα της Τζένοα) να αντιδράσουμε με αυτό τον τρόπο, όμως θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που δεν σταμάτησαν να μας υποστηρίζουν".