2

Ο Απόλλων με γκολ του Κοστάκε, πήρε ένα τεράστιο τρίποντο επικρατώντας του Άρη με 1-0, με το οποίο έφτασε στους 12 βαθμούς ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, με παιχνίδι ωστόσο περισσότερο από Ανόρθωση, Πάφο και Ομόνοια που ακολουθούν. Αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο σε Λεμεσιανό ντέρμπι για τον Απόλλωνα, χωρίς να δεχθεί γκολ καθώς κέρδισε και την ΑΕΛ με 2-0.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς παραμένει ήταν καλύτερη σχεδόν καθόλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε το τρίποντο. Παραμένει αήττητη με 3 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 6 αγώνες σε αντίθεση με τον Άρη που δέχθηκε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι βρίσκεται στην 2η θέση με 11 βαθμούς (3 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα). Ο Άρης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Σεουό για κτύπημα στον Πεϊμπέρνς στο 80' λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Καρμιώτισσα και Οθέλλος εξήλθαν ισόπαλοι 0-0 και παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Αθηένου βρίσκεται στην 12η θέση με 3 βαθμούς, με έναν λιγότερο και μία θέση πιο κάτω αυτή των Πολεμιδιών.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στο ντέρμπι της Λεμεσού.

8' Παρολίγο να γίνει λάθος από τον Βανά, έδιωξε την μπάλα, αυτή κτύπησε στον Μάρκες και πέρασε έξω.

8' Πλασέ του Μπέγκστον, πάνω στον Λέουβενμπεργκ.

10' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Κοστάκε! Στην κόντρα ο Απόλλων, ο Αμπντουραχίμι έδωσε στον Μάρκες, αυτός στον Κοστάκε, με τον Ρουμάνο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

26' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, ο Κοκορίν από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

31' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, έξω, καλή στιγμή για τον Άρη.

37' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ωραία συνεργασία ο Νταρίκουα γύρισε στον Χουσαΐν, ο οποίος έκανε το τακουνάκι, όμως ο Βανά με διπλή απόκρουση δεν άφησε την μπάλα να περάσει στα δίκτυα.

42' Δυνατό σουτ του Χάμπου, άστοχο.

44' Σκοράρει ο Άρης με τον Μπαμπίνγκα, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Μπένγκστον, ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα πέρασε εκτός.

45+4 Σουτ του Μπαμπίνγκα, άστοχο.

45+5 Σουτ του Κακόριν, έξω.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

59' Κεφαλιά του Μάρκες, έξω.

64' Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ο Μάρκες από κοντά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

65' Ξανά μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εξαιρετική πάσα του Βαλμπουενά, ο Κοστάκε σε τετ α τετ δεν νίκησε τον Βανά Άλβες.

68' Και άλλη φάση για τον Απόλλωνα! Ωραία συνεργασία, η μπάλα κατέληξε στον Κολ, ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα, έξω.

80" Κόκκινη στον Σαουό, ύστερα από παρέμβαση του VAR! Ο διαιτητής πήγε σε on field review και είδε το εκτός φάσης κτύπημα του επιθετικού του Άρη στον Πεϊμπέρνς.

86' Σουτ του Βαλμπουενά, πάνω στον Βανά.