2

ΑΕΚ και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 1-1, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, έτσι η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε στην 7η θέση με 8 βαθμούς και αυτή της Αμμοχώστου στην 9η με 6, ωστόσο με παιχνίδι λιγότερο αυτό που αναβλήθηκε με τον Εθνικό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ ο Ντίμερς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ισοφάρισε για την Νέα Σαλαμίνα, ο κεντρικός αμυντικός της, Ντιαγκιτέ, που σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι.

Η ΑΕΚ σε 6 αγώνες μετράει 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Ο απολογισμός της Νέας Σαλαμίνας σε 5 αγώνες είναι μία νίκη μία ήττα και τρεις ισοπαλίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Αμμοχώστου έχει να χάσει από τον αγώνα της πρεμιέρας με την Ομόνοια.

Έναρξη στο παιχνίδι.

4' ΓΚΟΛΑΡΑ για την ΑΕΚ με τον Ντίμερς! Ο Ολλανδός με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μελίσσα.

12' Δοκάρι για την ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Τόνγκια.

30' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντιαγκιτέ που σκοράρει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι! Ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας της Αμμοχώστου ύστερα από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

32' Σουτ του Φαράζ, πάνω στον Μελίσσα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

52' Πάει σε on field review ο διαιτητής, για περίπτωση χεριού του Μπεχαράνο στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Η μπάλα αρχικά κτυπά στο στήθος του μέσου της Νέας Σαλαμίνας και στην συνέχεια στο χέρι του. Ο Αθανασίου, είδε την φάση ξανά ωστόσο δεν άλλαξε την απόφαση του.

56' Πλασέ του Γκαρσία, δύσκολα ο Μελίσσας, πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

62΄' Σουτ του Τόνγκια, σε κόρνερ ο Μελίσσας.

68' Σκοράρει η ΑΕΚ με τον Φαράζ, σε θέση οφσάιντ ο Γκαρσία που έδωσε την ασιστ.

79' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Πέρε Πόνς από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι.

86' Πλασέ του Κονέ, άστοχο.

89' Κεφαλιά του Γκαρσία, έξω η μπάλα.

90+8 Δυνατό σουτ του Ντίμερς, σε κόρνερ ο Μελίσσας.

ΑΕΚ: Πίριτς, Nτιουνκού, Γκαγκλιόλο, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Πονς, Καπτουμ, Ντίμερς.

2

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Σάντος, Ρομπέρζ, Σάντσες,Μάμας, Κατελάρης.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Σεργίου, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Ντορεγκαράι

2

Στον πάγκο: Κίσσας, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Κονέ, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά.

Στάδιο: ΑΕΚ  ARENA
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος