Μμκ

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β' κατηγορίας.

Στην Πάφο η ΕΝΠ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στον Ακρίτα, με πέναλτι του Χαραλάμπους και ανέβηκε στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη ο ΑΣΙΛ, με τέρματα των Φασουλιώτη και Ορθοδόξου, κέρδισε με 2-0 την ΠΑΕΕΚ εκτός έδρας και πανηγύρισε το πρώτο του φετινό τρίποντο.

Σπουδαία επικράτηση με 2-0 και για την Ομόνοια29Μ, κόντρα στην Πέγεια στο Δάλι. Ο εξαιρετικός και αυτή την αγωνιστική Σιών Ιωάννου, άνοιξε τον δρόμο προς την νίκη με μια άπιαστη κεφάλια, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Αυτό το γκολ έδωσε την ευκαιρία στην Ομόνοια29Μ να αποβάλει το άγχος στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αλαμπρίτη να σφραγίζει την νίκη στα τελευταία λεπτά.

Με το σημερινό, το πρώτο της τρίποντο για φέτος, η Ομόνοια29Μ, έφτασε τους 4 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Δείτε το υπέροχο γκολ του Σιών Ιώαννου στο 54ο λεπτό:

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

• Ακρίτας Χλώρακας - ΕΝΠ 0-1 (Χαραλάμπους 16' πεν.)
  • ΠΑΕΕΚ - ΑΣΙΛ 0-2 (Φασουλιώτης 70', Ορθοδόξου 90')
  • Ομόνοια 29ης Μαΐου - Πέγεια 2-0 (Ιωάννου 54', Αλαμπρίτης 90')
  • ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - ΕΝΑΔ 2-0(Κβάσουκ 5', Καρασάουσκας 68')
  • ΜΕΑΠ - Διγενής Ακρίτας Μόρφου 0-0
  • Ερμής Αραδίππου 6-2 ΠΟΞ (9' Ζαχαρίου με πέναλτι, 22',50' Κοτσόπουλος, 36' Γεωργίου, 39', 66' Νικολάου/ 77' Καμαρά, 90+1 Παπαδόπουλος)
  • Π.Ο Αχυρώνας Ονήσιλος - Αγία Νάπα 3-0 (44' Θωμά, 60' Κούτσακος, 90+5 Γιάκος)
  • Ολυμπιακός - Ομόνοια Αραδίππου 1-0 (74' Οικονομίδης πεν.)