δδδ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, μεταξύ της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ, με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια στο 21ο λεπτό με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Εντογκαλά σε χέρι του Ουαρίς, με τον Γεωργιανό να το μετουσιώνει σε γκολ, το οποίο ήταν και το πρώτο του στο πρωτάθλημα.

Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε στο 45+5 με συρτό σουτ του Φερέιρα, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Ουαρίςς. Το 1-1 έφερε έντονες αντιδράσεις στους δύο πάγκους, με τον διαιτητή να αποβάλει Ρικάρντο Σα Πίντο και Άνχελ Γκαγιέγκο.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν αρκετά πεσμένος στα πρώτα λεπτά, με την Ανόρθωση όμως να ανεβαίνει στο τελευταίο εικοσάλεπτο, δημιουργώντας ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ, με τον Μπέλετς να κάνει σπουδαίες αποκρούσεις. Το ΑΠΟΕΛ είχε ως μεγάλη ευκαιρία ένα μακρινό σουτ του Γιώργου Εφραίμ στο 84ο λεπτό.

Μετά το σημερινό ντέρμπι, η Ανόρθωση ανέβηκε στην κορυφή με 11 βαθμούς σε 5 αγώνες, με την Πάφο και τον Άρη που έχουν 4 αγώνες να ακολουθούν. Μάλιστα η «Ελαφρά ταξιαρχία» που αντιμετωπίζει την Ομόνοια την Δευτέρα, έχει την ευκαιρία να ανέβει μόνη στην κορυφή, σε περίπτωση νίκης. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ με 4 αγώνες έφτασε τους 5 βαθμούς, αλλά παρέμεινε στην 10η θέση.

Η βαθμολογία:

δδδ

15' Χωρίς φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

19' Μακρινό σουτ του Γουαγκέ, η μπάλα ψηλά.

20' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Εντογκαλά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ουαρίς, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι!

21' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Γκιόργκι Κβιλιτάια! Έστειλε τον τερματοφύλακα στην μια πλευρά και την μπάλα στην άλλη!

32' Η Ανόρθωση σκόραρε και το γκολ ακυρώθηκε για οφσαιντ! Ο Καστέλ κατέβασε την μπάλα στον Φερέιρα, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό!

κκκ

36' Σουτ του Μαρκίνιος, πολύ ψηλά η μπάλα.

39' ΔΟΚΑΡΙ! Σουτ του Φερέιρα εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μπέλετς!

45+5' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1! Ο Ουαρίς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έδωσε στον Φερέιρα που δοκίμασε συρτό σουτ και νικώντας τον Βίντ Μπέλετς για το 1-1!

Έναρξη β’ημιχρόνου

48' Ο Ουαρίς δοκίμασε το σουτ, δεν έγινε όμως επικίνδυνος.

56' Σέντρα του Σούσιτς, κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο Μιχαήλ μαζεύει την μπάλα.

58' Σουτ του Καστέλ, κανένας κίνδυνος.

72' Εκτός περιοχής ο Τσίκο δοκίμασε το πόδι, αλλά ήταν άστοχος.

74' Μετά από συνεργασία η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο, ο οποίος εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Μπέλετς.

76' Λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τον Κρέσπο, ο Φερέιρα το σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλετς.

78' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Φερέιρα έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπέλετς να λέει και πάλι όχι!

81' Πλασέ του Καστέλ εντός περιοχής μετά από σέντρα το Φερέιρα, η μπάλα έφυγε εκτός.

83' Συρτό σουτ του Εφραίμ, ο Μιχαήλ μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

90+2' Συρτό σουτ του Τεχέρα, λίγο εκτός η μπάλα.

90+3' Εκτός περιοχής ο Γουίλσον δοκίμασε το σουτ, δεν έγινε επικίνδυνος.

90+4' Σέντρα του Ουαρίς, ο Καστέλ απο κοντά έπιασε την κεφαλιά, με τον Μπέλετς να κάνει σπουδαία απόκρουση.

90+5' Εκτέλεση κόρνερ, ο Τεχέρα την κεφαλιά, με τον Μπέλετς να μαζεύει ξανά.

Ανόρθωση(Νταβίντ Γκαγιέγκο):Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ, Φερέρ, Ουαρίς.

Στον πάγκοΠισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Σακαλούμπο.

ΑΠΟΕΛ(Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον Εντουάρντο, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

Διαιτητής: Ghersini Davide
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Markovic Momcilo