Hh

Η Αλ Νασρ επιβλήθηκε 4-3 της Αλ Αχλί στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σαουδικής Αραβίας, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και Ταλίσκα να πετυχαίνουν από δύο γκολ.
Από πολύ νωρίς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ κι αποδείχθηκε ότι τα καπνογόνα δεν μπορούν να σταματήσουν τον Ρονάλντο.
Ο Πορτογάλος σταρ μετά από ωραία πάσα του Σαντιό Μανέ σούταρε μέσα από την ομίχλη, ανοίγοντας το σκορ για την Αλ Νασρ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα με την Αλ Αχλί.
Ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία στο 8′ να κάνει το 2-0 για την ομάδα, όμως αστόχησε προ κενής εστίας μετά από ωραία σέντρα του Ταλίσκα, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.
Στο 17′ με καρφωτή κεφαλιά ο Ταλίσκα έκανε το 2-0 για την Αλ Νασρ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν όμως, στο 30′ σε 2-1 με σουτ του Κεσιέ.
Λίγο πριν από το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν κι άλλο γκολ με τον Ταλίσκα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μαχρέζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-2, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά για να αυξήσει τη διαφορά. Στο 87′ ο Αλ Μπρικάν διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

ΑΛ ΝΑΣΡ: Αλ Ακιντί, Αλ Γκανάμ, Λαζάμι, Λαπόρτ, Τέλες, Αλ Καϊμπαρί (90+6′ Αλ Αμρί), Μπρόζοβιτς, Ταλίσκα, Οτάβιο (77′ Φοφανά), Μανέ (84′ Γκαρίμπ), Ρονάλντο.

ΑΛ ΑΧΛΙ: Μεντί, Μαζράσι, Ιμπάνιεζ, Ντεμιράλ, Αλ Χουραγί (85′ Γιασλάμ), Αλ Μαχάντ (90+8′ Αλ Ρασιντί), Κεσιέ, Μαχρέζ, Βέιγκα (66′ Αλ Ναμπίτ), Αλ Μαξιμέν (66′ Αλ Μπρικάν), Φιρμίνο (85′ Αλ Γιοχάνι).