sdsd

Με το...αριστερό αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ, ο πρωταθλητής Άρης Λεμεσού, στην παρθενική του εμφάνιση, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Σπάρτα Πράγας στην Τσεχία.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, η οποία από τα 11 βήματα, με τον Αλεξάντερ Κακόριν άνοιξε το σκορ, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Μπρόνσον μετά από χτύπημα του Κρένιντσι.

Ο αμυντικός όμως της Τσέχικης ομάδας, «ντύθηκε» επιθετικός και εξιλεώθηκε με 2 γκολ. Αρχικά στο
20ο λεπτό και στην συνέχεια στο 26ο, ανέτρεψε το σκορ του αγώνα, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ καλύτερη και στο δεύτερο μέρος η Σπάρτα Πράγας, η οποία έψαξε το γκολ για να καθαρίσει τον αγώνα, με τον Βίντικ στο 67ο λεπτό να το βρίσκει, κάνοντας το 3-1 Ο Άρης όμως που ανέβηκε κάπως και είχε ξεσπάσματα κατάφερε να μειώσει με τον Μπαμπίκα στο 89ο λεπτό. Πίστεψε ότι μπορούσε μάλιστα να κλέψει τουλάχιστον την ισοπαλία, με τον χρόνο όμως να μην φτάνει και τον αγώνα να ολοκληρώνεται τελικά 3-2 υπέρ της Σπάρτα.

Όσον αφορά τον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ρέιντζερς με σκόρερ τον Αμνταλλάχ Σίμα, κέρδισε με 1-0 τη Ρεάλ Μπέτις στην Σκωτία.

Έναρξη αγώνα

3' Σέντρα του Κούχτα, ο Χάρασλιν έπιασε την κεφαλιά, με τον Βανά Άλβες να μαζεύει με ευκολία.

9' Πέναλτι για τον Άρη! Βαθιά μπαλιά στην άμυνα της Σπάρτα, ο Μπρόνσον πάει να πιάσει την κεφαλιά, με τον Κρένιντσι να ψηλώνει ψηλά το πόδι και να χτυπάει στο πρόσωπο τον ποδοσφαιριστή του Άρη!

11' ΓΚΟΛ για τον Άρη Λεμεσού 0-1! Ο Αλεξάντερ Κακόριν άνοιξε το σκορ στην Τσεχία! Πρώτο γκολ για τους πρωταθλητές στην διοργάνωση!

***Ανάρτηση από την ΟΥΕΦΑ για το ιστορικό γκολ του Άρη στους ομίλους.

15' Κεφαλιά του Μπέγκστον, ψηλά η μπάλα εκτός.

20' ΓΚΟΛ για την Σπάρρτα Πράγας 1-1! Εκτέλεση κόρνερ, ο Κρέιντσι αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής για το 1-1!

dd

23' Kεφαλιά του Λάτσι από κοντά, ο Βανά μαζεύει με ευκολία.

26' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα Πράγας 2-1! Εκτέλεση πλαγίου, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Άρη, με τον Ουρόσεβιτς να διώχνει λανθασμένη, η μπάλα στρώθηκε στον Κρέιντσι, ο οποίος με σουτ από κοντά έκανε το 2-1!

dd

33' Βαθιά μπαλιά προς τον Λάτσι, ο Μπρόνσον δεν τον πρόλαβε, πήγε να βγει τετ-τετ από πλάγια θέση, δοκίμασε όμως το σουτ, το οποίο σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτίων του Βανά Άλβες.

34' Λάθος του Βανά Άλβες στην επιστροφή της μπάλας, η οποία έφτασε στον Κούχτα που δοκίμασε το σουτ, το οποίο έφυγε πολύ ψηλά.

42' Σέντρα-σουτ από τον Χαράσλιν, η μπάλα κόντραρε, με τον Βανά να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

55' Χωρίς φάση το δεύτερο μέρος.

61' Λάθος των Τσέχων, ο Μπέγκστον το εκμεταλλεύτηκε, αμέσως δοκίμασε το σουτ, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Βιντάλ με τα πόδια!

67' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα Πράγας 3-1! Εκτελέστηκε κόρνερ, ο Βίντοκ από κοντά έκανε το 3-1!

83' Σουτ του Ζέλενι, ο Βανά Άλβες διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

89' ΓΚΟΛ για τον Άρη  3-2! Λάθος από τους Τσέχους, ο Μπαμπίκα έκλεψε και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 3-2!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Σπάρτα Πράγας(Μπριάν Πρίσκε): Vindahl Jensen, Preciado, Kairinen, Olatunji, Kuchta, Laçi, Haraslín, Sørensen, Zelený, Krejčí, Vitík.

Στον πάγκο: Vorel, Gomez, Pavelka, Karabec, Birmančević, L. Sadílek, Mejdr, Pešek, Vydra, Panák, Ryneš, Sejk.

Άρης Λεμεσού(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποάκι, Ουρόσεβιτς, Μπρόρσον, Στρούσκι, Σζόκε, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Κακόριν, Γκομίς

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Γιαγκό, Μοντνόρ, Μπαμπίκα