Cc

Από δυο σερί ματς που τα έχασε με 3-1 προερχόταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ούτε απόψε σήκωσε κεφάλι, μολονότι κατόρθωσε να πετύχει τρία γκολ στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας τη νίκησε με 4-3 σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Το τελικό σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στην «Αλιάνζ Αρίνα». Μιας και οι Βαυαροί θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» νωρίτερα ή να πετύχαιναν κι άλλα γκολ ακόμα!

Το ματς

Η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που έκανε την πρώτη κλασική ευκαιρία. Ο Κρίστιαν Έρικσεν είδε τον Σβεν Ουλράιχ να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση κρατώντας το μηδέν στη βαυαρική εστία. Αυτό αφύπνισε σταδιακά τους γηπεδούχους οι οποίου ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τη… βοήθεια του Αντρέ Ονάνα. Ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν όντας εξαιρετικά ασταθής. Πράγμα που είδαμε και απόψε, με τον ίδιο να αποτυγχάνει να αποκρούσει το σουτ του Λιρόι Σανέ στο 28ο λεπτό.

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το 2-0 για την Μπάγερν Μονάχου. Ο Μουσιάλα έκανε φοβερή ενέργεια δίνοντας ουσιαστικά έτοιμο γκολ στον Σερζ Γκνάμπρι. Ο Γερμανός εξτρέμ νίκησε με το αριστερό τον Ονάνα που έμεινε άναυδος.