Δ

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στο φετινό Uefa Champions League με νίκη - ανατροπή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 3-1.

Παρά την ψυχρολουσία του πρώτου ημιχρόνου, όπου βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Ερυθρό Αστέρα, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της στο Champions League επικρατώντας με 3-1. Πρωταγωνιστής για την Σίτι ο Άλβαρεζ, πολύ καλή εμφάνιση για τον Γκλάζερ ο οποίος γλίτωσε από πολλά γκολ την ομάδα του.

Το αδιαφιλονίκητο φαβορί ήταν η Μάντσεστερ Σίτι, κάτι το οποίο έκανε ξεκάθαρο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πίεζε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, δημιουργώντας απειλές για την εστία του Ερυθρού Αστέρα.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, οι «πολίτες» έφτασαν κοντά στο γκολ όμως ο Γκλάζερ με μεγάλη απόκρουση αρνήθηκε το 1-0 στον Ρόντρι. Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είδαν την κεφαλιά του Χάαλαντ να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Ερυθρού Αστέρα, ενώ στο 29ο λεπτό ο Γκλάζερ πραγματοποίησε ακόμη μία μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Άκε μετά από εκτέλεση κόρνερ Φόντεν.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45' του πρώτου μισού, ο Γκλάζερ διατήρησε γι ακόμη μία φορά ανέπαφη την εστία του, αποκρούοντας την κοντινή κεφαλιά του Φόντεν. Ό,τι δεν κατάφερε, όμως, η Μάντσεστερ Σίτι το πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς.

Ο Μπουκαρί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε μπροστά από τον Έντερσον και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το τέρμα, αρχικά, ακυρώθηκε ως οφσάιντ όμως μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται.

Στην επανάληψη η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, μετά το 1-0 του Ερυθρού Αστέρας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε πάρα πολύ γήργορα για τους «πολίτες», με τους Χάαλαντ και Αλβαρέζ να συνεργάζονται πολύ όμορφα και τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μάλιστα, ο Αργεντινός, με την συμπλήρωση μίας ώρας είδε την σέντρα του από στατική φάση να μετατρέπεται σε γκολ, μετά το λάθος του πορτιέρε των Σέρβων, ο οποίος δεν κατάφερε να απομακρύνει με γροθιά την μπάλα.

Η ανατροπή στο σκορ ανέβασε ψυχολογικά του πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι έψαξαν το γκολ με το οποίο θα κλείδωναν τον «τρίποντο». Στο 73ο λεπτό ο Ρόντρι με ωραία ατομική ενέργεια και ένα τεχνικό πλασέ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ενδεκάδες:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας (83' Ρίκο Λιούις), Άκε, Γκόμεζ (58' Ακάνζι), Ρόντρι (83' Φίλιπς), Νούνιες, Μπερνάρντο Σίλβα (44' Ντοκού), Άλβαρεζ, Φόντεν (83' Μπομπ), Χάαλαντ

Ερυθρός Αστέρας: Γκλάζερ, Ρόντιτς, Ντράγκοβιτς, Ντζίγκα, Μιγιαΐλοβιτς, Στάμενιτς, Χουάνγκ (83' Κάνγκουα), Μίτροβιτς (78' Λούτσιτς), Ίβανιτς (68' Ολαγίνκα), Μπουκαρί (83' Ντέγκενεκ), Εντιαγέ (68' Κράσο)

Με γκολ από τους Μπαπέ και Χακίμι στο δεύτερο μέρος, η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 2-0 της Ντόρτμουντ και έπιασε από την πρώτη αγωνιστική το Νο1 του 6ου ομίλου.

Αφεντικό από νωρίς έγινε η ομάδα του Λουίς Ενρίκε. Η PSG επικράτησε με 2-0 στο Parc des Princes της Μπορούσια και σε συνδυασμό με το 0-0 στο San Siro ανάμεσα σε Μίλαν και Νιούκαστλ νωρίτερα, πέρασε μόνη στην κορυφή του ομίλου.

Η Παρί άργησε να πάρει τα ηνία στην αναμέτρηση και στο πρώτο κομμάτι η Ντόρτμουντ είχε μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 14’ ο Μάλεν πέρασε ανάμεσα από τρεις αντιπάλους αλλά το πλασέ του πήγε στον Ντοναρούμα και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν μπάλα και μέτρα. Στο 19’ το σουτ του Βίτινια πήγε στο δοκάρι, η πρωταθλήτρια Γαλλίας πίεζε όλο και περισσότερο αλλά το πρώτο μέρος έφυγε με 0-0 αφού στο 38’ η Ντόρτμουντ γλύτωσε το αυτογκόλ και στο 39’ ο Ντεμπελέ δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά αφού άμεσα η Παρί έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Στο 49’ έπειτα από συνδυασμό των Χακίμι-Ντεμπελέ ο Μπαπέ σούταρε και ο Ζίλε βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Μπαπέ έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και βρήκε τη γωνία για το 1-0 και στο 59’ οι Χακίμι και Βιτίνια έκρυψαν την μπάλα και ο πρώτος με φανταστικό τελείωμα με το εξωτερικό νίκησε τον Κόμπελ. Στο επόμενο διάστημα η PSG κράτησε τον πλήρη έλεγχο και αφού το σουτ του Γκίτενς της Ντόρτμουντ στο 78’ πήγε στο δοκάρι, κράτησε το 2-0 μέχρι το φινάλε.