δδ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1.

Το ΑΠΟΕΛ που ήταν πιο απειλητικό άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Πέτροβιτς, για να έρθει η ισοφάριση από τον Νταρίκουα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Φτωχό σε θέαμα το δεύτερο μέρος, με την μεγαλύτερη φάση να καταγράφεται στο 88ο λεπτό, όταν ο Σαγκάλ έφυγε τετ-τετ, δοκίμασε να νικήσει με ψηλοκρεμαστό σουτ τον Μπέλετς, ο οποίος τον ψάρεψε, κάνοντας σωτήρια απόκρουση.

Στην βαθμολογία ο Απόλλωνας με 6 βαθμούς σε 4 αγώνες βρίσκεται στην 7η θέση, ενώ το ΑΠΟΕΛ με 4 βαθμούς σε 3 αγώνες, βρίσκεται στην 8η θέση.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5' Σουτ του Ζέφτε, μετά από ατομική ενέργεια του, ο Λέουεβενμπεργκ έδιωξε ασταθώς, με τον Ντβάλι να μην μπορεί να βρει στόχο.

6' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, ψηλά η μπάλα.

9' Σέντρα του Ντογκαλά, ο Κβιλιτάια την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

11' Αδύναμο σουτ του Βαλμπουενά, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

21' Ατομική ενέργεια από τον Μαρκίνιος που δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας ψηλά την μπάλα.

31' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Σέντρα του Ντογκαλά, με τον Πέτροβιτς να προλαβαίνει τον Πειμπέρν, να πιάνει την κεφαλιά, νικώντας τον Λέουεβενμπεργκ για το 1-0 του ΑΠΟΕΛ!

43' Πλασέ του Χάμπου, η μπάλα έφυγε λίγο εκτός.

45+5' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Εκτέλεση φάουλ ο Βαλμπουενά, ο Εκπολό έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον Νταρίκβα να πιάνει το ριμπάουντ για το 1-1 από κοντά!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

53' Μακρινό σουτ του Εκπολό, κανένας κίνδυνος για τον Μπέλετς, ο οποίος μάζεψε με ευκολία.

56' Σουτ του Σαρφό, ο Λέουεβενμπεργκ απέκρουσε με δυσκολία.

67' Σουτ του Εφραίμ, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

72' Ο Σαρφό κατέβασε ωραία την μπάλα, απέφυγε τον Σαγκάλ και αμέσως δοκίμασε το σουτ, το οποίο έφυγε ψηλά.

83'Δυνατό σουτ του Γουίλσον Εντουάρντο, ο Λούεβενμπουργκ απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια.

88' Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Απόλλωνα! Ο Σαγκάλ βγήκε τετ-τετ, δοκίμασε να νικήσει με ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπέλετς, ο οποίος τον ψάρεψε και απέκρουσε την μπάλα!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ(Ρικάρντο Σα Πίντο):Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου,Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον Εντουάρντο, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

Απόλλων(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Λέουεβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετς, Κρμέντσικ, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκβα, Βαλμπουενά, Κοστάτσιε, Κολ

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Αμντουραχίμι, Χουσαϊν, Σαγκάλ, Ντανίλο, Φιλιώτης, Πέδρο Μάρκες,Ρόμπινσον

Διαιτητής: Manganiello Gianluca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος