2

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΛ και της Ομόνοιας στο στάδιο "Άλφαμεφα".

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, βρήκε μερικές καλές στιγμές με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπέζους. Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Σιπριάνο στο 48' λεπτό, ανέβηκε στο δεύτερο μέρος και έφτιαξε και αυτή τις δικές της ευκαιρίες. Πολύ μεγάλη στιγμή έχασε η Ομόνοια στις καθυστερήσεις.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και οι δύο τερματοφύλακες με καθοριστικές αποκρούσεις.

H Ομόνοια παρέμεινε στην 2η θέση με 8 βαθμούς (2 νίκες και 2 ισοπαλίες) και η ΑΕΛ στην 5η με 7 (2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα)

Έναρξη στο ντέρμπι!

5' Τρομερή απόκρουση από τον Μπέκερ στην κεφαλιά του Κακουλλή! Εξαιρετική και μπαλιά του Σίμιτς.

6' Σουτ του Κασάμα, άστοχο.

10' Ωραία ενέργεια και πλασέ του Σεμέδο, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέκερ.

23' Κεφαλιά του Χέντι, άστοχη.

28' Δυνατό σουτ του Μπέζους, στο δοκάρι η μπάλα!

30' Ανάποδο από τον Ανδρόνικο Κακουλλή, άστοχο.

37' Πρώτη τελική στον στόχο για την ΑΕΛ, σουτ του Χέντι, πάνω στον Φαμπιάνο.

38' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, δύσκολα ο Μπέκερ.

Έναρξη Β΄' ημιχρόνου.

48' Κόκκινη στην Ομόνοια! Ο Άγγελος Ανδρέου πέρασε από τον Σιπριάνο και λίγο πριν πατήσει στην περιοχή ο Σιπριάνο τον έριξε στο έδαφος. Κόκκινη στον αριστερό μπακ της Ομόνοιας.

50' Εκτελεί το φάουλ ο Χέντι, έξω η μπάλα.

52' Εξαρετική απόκρουση του Φαμπιάνο σε πλασέ του Χέντι.

61' Δυνατό σουτ του  Τσέρνιχ, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

78' Κόντραρε η μπάλα, ο Μάθιους προς τα πίσω ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

83' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα, έξω η μπάλα.

90+2 Βγαίνει σε τετ α τετ ο Αλιούμ έκανε το πλασέ πάνω στον Μπέκερ.

90+2 Κεφαλιά του Μακρή πάνω στον Φαμπιάνο.

90+3 Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Χαραλάμπους το σουτ δύσκολα ο Μπέκερ.

90+4 Σουτ του Μόρσει, άστοχο.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Σρνιτς, Χέντι, Μαρς, Τσούκα, Μόρσεϊ, Τζάλμα, Ντέγοεστ

2

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Μπάστο, Παπαφώτης, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Μακρής,Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλλα