2

Η ΑΕΚ πέτυχε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα του Οθέλλου με 3-2 στην "Αρένα". Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραρε δύο γκολ ο Φραν Σολ και ένα ο Ιβάν Τρισκόφσκι ενώ για αυτή της Αθηένου το πρώτο γκολ ήρθε από αυτογκόλ του Γκαρσία και το δεύτερο από τον Σανγκαρέ. Ο Οθέλλος για άλλο ένα παιχνίδι είχε καλή εμφάνιση όμως δεν κέρδισε και παρέμεινε με δύο βαθμούς σε 4 αγώνες.

Στο στάδιο "Κατωκοπιά Επιστροφή / Γλαύκος Κληρίδης" η ΑΕΖ κέρδισε με 3-1 και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα. Για την ομάδα του Ζακακίου σκόραραν οι Χατζηβασίλης, Σιφναίος και Κάστρο μείωσε για την Δόξα με εξαιρετικό σουτ ο Ασάντε, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να βρίσκεται στην τελευταία θέση, χωρίς βαθμό.

🔴ΑΕΚ - Οθέλλος

Έναρξη του αγώνα!

7' Κόρνερ για τον Οθέλλο, κεφαλιά του Γιάνσεν η μπάλα σε νέο κόρνερ.

9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πόνς από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα έξω.

11' ΓΚΟΛ ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Φραν Σολ! Μακρινή μπαλιά του Μιλίτσεβιτς, ο Σολ έβαλε σωστά το σώμα του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

25' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, δυνατό σουτ του Φαράζ, μόλις έξω.

26' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, ο Μπραμπίγια έκανε το σουτ ο Πίριτς απόκρουσε και ο Πέρεζ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

29' Πλασέ του Σάντος πάνω στον Ταουντούλ.

38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Οθέλλου και με σουτ εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

45+4 ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 3-1 με τον Φραν Σολ ύστερα από κόρνερ του Λέδες!

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

46' Σκοράρει ο Οθέλλος, ωστόσο ακυρώνεται ως οφσάιντ.

48' Δυνατό σουτ του Μιλίτσεβιτς, δοκάρι και έξω η μπάλα.

51' Ωραία ενέργεια από τον Σανγκαρέ, η μπάλα κτύπησε στο σώμα του και κατέληξε έξω.

60' Σκοράρει ο Οθέλλος με προβολή του Σανκαρέ! Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με την παρέμβαση του Var, μέτρησε κανονικά!

90+4 Και άλλο δοκάρι για την ΑΕΚ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο.

90+5 Δυνατό σουτ του Λιμπομπέ, σε κόρνερ ο Πίριτς.

90+6 Τεράστια ευκαιρία για τον Οθέλλο, πρώτο ο Πίριτς και στην συνέχεια ο Μιλίτσεβιτς έδιωξαν πάνω στην γραμμή ύστερα από κεφαλιά του Ράμος.

90+7 Σουτ του Ντιούνκου, άστοχο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Σόλ, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Πόνς, Σάντος, Σάντσες.

2

Στον πάγκο: Τούμπας, Χερερίν, Κάσας, Γκαγκλίο, Ντιούνκου, Λόπες, Γκιούρτσο, Γκάμα, Καπτούμ, Μάμας, Ντίμερς, Κατελάρης.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ράμος, Σαγκαρέ, Ντιαγέ, Λουίς, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Αντχόν

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κυριάκου, Λιμπόμπε, Ποπέσκου, Κατσιατής, Χατζηπασχάλης, Ουεσλάτι, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου, Τζέρεμι

🔴Δόξα - ΑΕΖ

19' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΖ. Ο Σλόγκατ έκανε το συρτό διαγώνιο σουτ, ο  Χατζηβασίλης  μπήκε στην φάση και άλλαξε πορεία στην μπάλα.

37' Φάση διαρκεία για την ΑΕΖ, ο Σιφνέος κατέβασε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

41' Καλή στιγμή για την Δόξα, πλασέ του Αντουί έξω.

39’ Καλή στιγμή για την ΑΕΖ σε σουτ του Κάστρο, έδιωξε ο Σικόφσκι.

40’ Ωραία κεφαλιά του Σαρφό η μπάλα λίγο έξω.

54'  Κεφαλιά του Σαντίκ η μπάλα στα χεριά του Μπέκερ.

60' ΓΚΟΛ μειώνει η Δόξα με εξαιρετικό σουτ του Ασάντε!

73' Kαλή στιγμή για τη Δόξα με σουτ του Ναμπί.

77' Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ασάντε, η μπάλα ενώ είχε πορεία προς τα δίκτυα,  κτύπησε σε συμπαίχτη του και πέρασε έξω.

88' Σκοράρει και ο Κάστρο για την ΑΕΖ με ωραίο πλασέ!

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Ναμπί, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Αντουί, Κυριάκου, Ασάντε

4

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Φοφανά, Γκλεόφιλο, Άλσεους, Σεσέροβιτς, Μούσα, Πούριτς, Τζιέτζιε

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρεϊνολντς, Χατζηβασίλης, Ρουίθ, Σιφναίος

2

Στον πάγκο: Μιροσάβλιεβιτς, Αντωντίου, Λουπιάνεθ, Φοστάβε, Χριστοφή, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Φράνγκος, Ντιγκινί, Κκωστή, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

19:00 Δόξα – ΑΕΖ
Στάδιο: Κατωκοπιά Επιστροφή / Γλαύκος Κληρίδης
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος