δφφφδ

Στο πιο επεισοδιακό «αιώνιο ντέρμπι» των τελευταίων χρόνων, η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια, κερδίζοντας με 2-1 τον ΑΠΟΕΛ!

Ο αγώνας είχε ένταση από το πρώτο λεπτό, με τον Εφραίμ να κερδίζει πέναλτι στο 6ο λεπτό. Ο Κύπριος φορ το έχασε, με τον Κακουλλή να δίνει το προβάδισμα στην Ομόνοια λίγο αργότερα, μετά από ωραία συνεργασία με τον Μπέζους.

Κάπου εκεί ο Ιταλός διαιτητής ήταν ο «αρνητικός» πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού απέβαλε τον Μπασιρού στο 21ο λεπτό, με την Ομόνοια παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 να βρίσκει και δεύτερο γκολ, με τον Σίμιτς έπειται από ασίστ του Κακουλή.

Στην συνέχεια ο αυστηρός Aureliano Gianluca έκανε ρεσιτάλ...κόκκινων καρτών. Απέβαλε τον Ντάλσιο(44’), ο Εφραίμ μείωσε σε 2-1 γράφοντας ιστορία(ΕΔΩ). Για να ακολουθήσουν στο δεύτερο μέρος 2 κόκκινες κάρτες, στους Τσεμπάκ και Σίμιτς, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 9!

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα, όπου σε 3 αγώνες μετράει και 1 ισοπαλία, την προηγούμενη αγωνιστική. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ σε 2 αγώνες έχει 1 νίκη κόντρα στην ΑΕΖ και την σημερινή ήττα από την Ομόνοια.

Η βαθμολογία:

φδφδ

Έναρξη αγώνα!

5' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Σε διεκδίκηση της μπάλας, ο Μίλετιτς έχασε τον Εφραίμ, ο Φαμπιάνο μπήκε στην φάση και ανέτρεψε τον Τομανέ και δόθηκε η παράβαση!

6' Χάνει το Πέναλτι ο Εφραίμ, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο!

12' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Συρτή εκτέλεση φάουλ από τον Μπέζους προς τον Κακουλλή, με τον Κύπριο φορ από κοντά να κάνει το γυριστό σουτ, νικώντας τον Μπέλετς για το 1-0!

13' Εκτέλεση φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντβάλι έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

22' Κόκκινη κάρτα για την Ομόνοια! Σε διεκδίκηση της μπάλας, ο Μπασιρού πάτησε τον Σαρφό στον βηματισμό, με τον διαιτητή να αποβάλει τον μέσο της Ομόνοιας!

κκ

32' Σουτ του Ντάλσιο, η μπάλα κόντραρε στον Μίλετιτς. Η μπάλα έφυγε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

38' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-0! Από πλάγια θέση ο Κακουλλής έδωσε την πάσα στον Σίμιτς από κοντά που με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0!

44' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1! Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή της Ομόνοιας, ο Εφραίμ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Φαμπιάνο, μειώνοντας σε 2-1!

45+2' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, πολύ ψηλά η μπάλα.

45+6' Κόκκινη κάρτα για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Ντάλσιο αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι!

53' Μακρινό σουτ του Κακουλή, δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνος ο Κύπριος ποδοσφαιριστής.

61' Κόκκινη κάρτα για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Τσεμπάκ «μάζεψε» τα πόδια του Σίμιτς, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Μαροκινό!

67' Κόκκινη κάρτα για την Ομόνοια! Σε διεκδίκηση της μπάλας, ο Σίμιτς χτύπησε με την αγκώνα του τον Μαρκίνος και αποβλήθηκε!

81' Σουτ του Φετφατζίδη, άστοχο.

84' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, εκτός η μπάλα.

Σωφρόνης Αυγουστή(Ομόνοια): Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλής, Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετις, Μπέζους

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμ, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρτ, Ζαχαρίου, Αντρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

Ρικάρντο Σα Πίντο(ΑΠΟΕΛ):Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Εφραίμ, Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ, Σαρφό, Ντογκαλά, Ντάλσιο

Στον πάγκο: Xριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

Διαιτητής: Aureliano Gianluca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος