Τα... ρέστα τους για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League παίζουν το προσεχές διήμερο (29-30 Αυγούστου-Cytavision) Παναθηναϊκός και ΑΕΚ, όταν διεξάγονται οι αγώνες ρεβάνς για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι δύο ελληνικές ομάδες καλούνται να ανατρέψουν το σκορ της ήττας που γνώρισαν στα πρώτα παιχνίδια, προκειμένου να πάρουν το «εισιτήριο» για τους «χρυσοφόρους» ομίλους του θεσμού.

Πρώτος αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός, που υποδέχεται  (29/8, 22:00) την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ, με στόχο να ανατρέψει την ήττα 2-1 που γνώρισε την περασμένη Τετάρτη στην Πορτογαλία. Οι «πράσινοι» διαθέτουν την... τεχνογνωσία για να τα καταφέρουν, αφού στον προηγούμενο γύρο απέκλεισαν τη Μαρσέιγ, ενώ δείχνουν ότι παλεύουν ως το τέλος τα παιχνίδια τους, καθώς έχουν πετύχει μετά το 80ό λεπτό τα γκολ τους και στα τρία ευρωπαϊκά ματς που έχουν δώσει μέχρι τώρα. Πάντως, το «τριφύλλι» θα πρέπει να διατηρήσει το «μηδέν» στην άμυνα και, εκκινώντας από αυτή τη βάση, να ψάξει τα γκολ που θα του χαρίσουν την πρόκριση. Εφόσον τα καταφέρει, ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης μετά τη σεζόν 2010-11, αλλιώς θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό «ταξίδι» του στους ομίλους του Europa League.

Από την πλευρά της, η ΑΕΚ υποδέχεται την Τετάρτη (30/8, 22:00) την Αντβέρπ στην "OPAP Arena" και καλείται να ανατρέψει την ήττα με 1-0 που γνώρισε την περασμένη Τρίτη στην Αμβέρσα. Ο «Δικέφαλος» δεν εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Μποσουίλ Στάντιον» και θα πρέπει τώρα να «γυρίσει» στην έδρα του το εις βάρος του σκορ και με τη βοήθεια των φίλων της Ένωσης, που αναμένεται να δώσουν βροντερό «παρών» στην «Αγιά Σοφιά». Κόντρα στην -κατά κύριο λόγο- νεανική ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ, οι «κιτρινόμαυροι» θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την εμπειρία των παικτών τους (και) σε τέτοια παιχνίδια, η οποία βοήθησε τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα να πάρουν την πρόκριση επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στις καθυστερήσεις του αγώνα ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εάν η ΑΕΚ προκριθεί, επιστρέφει στους ομίλους του Champions League για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2018-19, αλλιώς «μετακομίζει» στο Europa League.

Οι έξι ομάδες που θα επικρατήσουν στα πλέι οφ συμπληρώνουν το... παζλ της φάσης των ομίλων του Champions League, όπου έχουν ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους άλλες 26 ομάδες. Αυτές είναι οι Άρσεναλ, Μάντσεστερ Σίτι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Νιούκαστλ (Αγγλία), Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης, Σοσιεδάδ, Σεβίλη (Ισπανία), Μπάγερν Μονάχου, Ντόρτμουντ, Λειψία, Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία), Ίντερ, Λάτσιο, Μίλαν, Νάπολι (Ιταλία), Λανς, Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία), Μπενφίκα, Πόρτο (Πορτογαλία), Φέγενορντ (Ολλανδία), Σάλτσμπουργκ (Αυστρία), Σέλτικ (Σκωτία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) και Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία).

Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Champions League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) έχει ως εξής:

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)   29/8 (0-0)

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)-Μόλντε (Νορβηγία)          29/8 (3-2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μπράγκα (Πορτογαλία)       29/8 (1-2)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                    30/8 (0-1)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Ρακόβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)     30/8 (1-0)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)          30/8 (2-2)