2

Η Λίβερπουλ έπαιξε με τη φωτιά στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" για την 3η αγωνιστική της Premier League, όμως κατάφερε να αποσπάσει τη νίκη 2-1 από τη Νιούκαστλ στο τέλος με δύο γκολ του Ντάργουιν Νούνιες, παρότι αγωνιζόταν για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βίρτζιλ φαν Ντάικ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο διάστημα μέχρι το τρίλεπτο μπλακ άουτ των "κόκκινων". Στο 25' ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Άντονι Γκόρντον να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα ο Φαν Ντάικ προσπάθησε να αποτρέψει τετ α τετ του Αλεξάντερ Ίσακ και δέχθηκε κόκκινη κάρτα, την πρώτη του στη Λίβερπουλ.

Το μομέντουμ ήταν με την ομάδα του Γκόρντον Χάου που είχε και δοκάρι έπειτα από απίθανη επέμβαση του Άλισον, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ (που αντικατέστησε τον Λουίς Ντίας με τον Τζο Γκόμες έπειτα από την αποβολή) να ισορροπούν τον αγώνα. Η κίνηση ματ έγινε στο 77', όταν ο Γερμανός τεχνικός έριξε στο παιχνίδι τον Νούνιες.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός ισοφάρισε σε 1-1 σε μια αντεπίθεση από δεξιά και αναπτέρωσε τις ελπίδες των "κόκκινων". Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από νέα αντεπίθεση και ασίστ του Μοχάμεντ Σαλάχ, που έβγαλε τον Νούνιες σε τετ α τετ για την ανατροπή.

Πηγή: sports24.gr