3

Επική ανατροπή για την ΑΕΛ στο στάδιο "΄Άλφα Μέγα", η οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την ΑΕΖ, όμως μετά που η ομάδα του Ζακακίου έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Παστελλή στο 28' λεπτό, η ΑΕΛ ανέβηκε και κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, ισοφαρίστηκε στο 80 με πέναλτι και κατάφερε να πάρει την νίκη με το εξαιρετικό σουτ του Παπαφώτη στο 88' λεπτό!

Για την ΑΕΖ σκόραραν οι Κάστρο και Ζλόγκαρ, μείωσε για την ΑΕΛ ο Ευάγγελος Ανδρέου με εξαιρετικό σουτ! Σκόραραν για την ΑΕΛ στο ντεμπούτο τους, οι Χέντι και  Σρνιτς. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 3 τελευταίο σκόρερ της ΑΕΛ, ήρθαν από τον πάγκο. Η ΑΕΖ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντελ Μίρο στο 82' λεπτό. Μαχητική εμφάνιση από την ομάδα του Ζακακίου που πάλεψε παρά τις αποβολές. Η ΑΕΛ μαζί με την Ανόρθωση παραμένουν μέχρι στιγμής οι μοναδικές ομάδες με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Νέα Σαλαμίνα και Απόλλων εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο "Αμμόχωστος", με τα γκολ του Γκιούρσεβιτς και Παπαγεωργίου. Πρώτος βαθμός για την ομάδα της Αμμοχώστου, δεύτερη ισοπαλία με το ίδιο σκορ στο πρωτάθλημα για αυτή της Λεμεσού. Ένα παιχνίδι με αρκετό VAR, καθώς ο διαιτητής Χριστοδούλου πήγε on field review σε δύο περίπτωση για λάθος υπόδειξη πέναλτι για χέρι του  Γκιούρσεβιτς και για τράβηγμα του Νταρίκουα στον Ντορεγκαράι, με τον επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας, να μην μπορεί να κερδίσει από τα 11 βήματα.

Δείτε τα live του ΑΝΤ1.

🔴Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου – Απόλλων Λεμεσού

Έναρξη αγώνα!

5' Σουτ του Νταρίκουα, έξω.

10' Σουτ του Ντορεγκαράι, πάνω στον Λέουβενμπεργκ.

16' Δύσκολη απόκρουση του Μελίσσα στην κεφαλιά του Σαγκάλ.

32' Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα για χέρι του Γιούρτσεβιτς ύστερα από μπαλιά του Νάρσινγκ.

34' Ο διαιτητής Χριστοδούλου πάει σε on field review.

Δεν υπάρχει πέναλτι στο στήθος του αμυντικού του Απόλλωνα, κτύπησε η μπάλα.

44' Πάει σε on field review, ο διαιτητής για τράβηγμα του Νταρίκουα στον Ντορεγκαράι!

Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα!

45+1 Αποκρούει το πέναλτι του Ντορεγκαράι ο  Λέουβενμπεργκ.

45+4 Σκοράρει ο Απόλλων με τον Γιούρτσεβιτς! Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο αριστερός μπακ του Απόλλωνα από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

45+8 Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ψηλοκρεμαστό σουτ του Κρμέντσικ από το κέντρο σε κόρνερ δύσκολα ο Μελίσσας.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

60' Σουτ του Αμπτουραχίμι, άστοχο.

67' Κεφαλιά του Ντορεγκαράι, σε κόρνερ.

68' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Γιώργο Παπαγεωργίου με δυνατό σουτ ύστερα από φάση διαρκείας!

82' Κοντινό πλασέ του Γιούρτσεβιτς, πάνω στον Μελίσσα.

87' Σουτ του Κοστάκε, άστοχο.

89' Σουτ του Παπαγεωργίου έξω.

Νέα Σαλαμίνα:Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Καρλίτος, Κονέ,  Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιάρης.

4

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Μπεχαράνο, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μπεσάρτ, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κολ.

5

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Ντιγκινί, Μαλεκκίδης, Χουσαϊν, Ψύχας, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Φιλιώτης, Φώτη.

🔴ΑΕΛ Λεμεσού - ΑΕΖ Ζακακίου

10' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Κάστρο! Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ολιβέιρα ήταν εκτός θέσης και ο επιθετικός της ομάδας του Ζακακίου πέτυχε το γκολ με ψηλοκρεμαστό πλασέ.

15' Σκοράρει για την ΑΕΖ ο Ζλόγκαρ, ακυρώνεται το γκολ για οφάιντ.

Από κανονική θέση ο Κάστρο που έδωσε την πάσα στον σκόρερ Ζλόγκαρ! 2-0 η ΑΕΖ!

24' Δυνατό σουτ του Κάστρο, έξω.

28' Κόκκινη κάρτα στον Παστελλή, με 10 η ΑΕΖ για φάουλ στον Μόρσεϊ.

40' Σουτ του Μόρσεϊ, πάνω στον Μπέκερ.

45' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Άγγελο Ανδρέου, μειώνει η ΑΕΛ! Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

45+8 Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σουτ του Τσούκα, εξαιρετική απόκρουση από τον Μπέκερ, στην επαναφορά ο Φραντζής, έστειλε την μπάλα έξω από πολύ κοντά.

52' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Χέντι στο ντεμπούτο του, με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Η μπάλα κτύπησε στο τοίχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα!

57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σουτ του Μορέιρα δύσκολα ο Μπέκερ.

65΄Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ, πλασέ του Χατζηβασίλη, έξω.

68' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, κεφαλιά του Φραντζή δύσκολα ο Μπέκερ.

72' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Σρνιτς στο ντεμπούτο του με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής! Ανατρέπει το 0-2 της ΑΕΖ η ΑΕΛ!

73' Χάνει μοναδική ευκαιρία ο Χατζηβασίλης για να ισοφαρίσει ύστερα από λάθος του Φραντζή.

78' Πάει σε on field review ο διαιτητής για χέρι του Φραντζή στην περιοχή!

Πέναλτι για την ΑΕΖ!

80' Εύστοχος ο Σιφνέος και 3-3!

83' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντελ Μίρο και κόκκινη! Με 9 παίκτες η ΑΕΖ!

87' Κεφαλιά του Χέντι, έξω.

89' ΓΚΟΛΑΡΑ για την ΑΕΛ με ένα εξαιρετικό σουτ του Βασίλη Παπαφώτη!

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Μεντόζα, Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσεϊ, Μακρής.

Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Τσέρνιχ, Σρνιτς, Μορέιρα, Χέντι, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα.

2

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Γιουσούφ.

2

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ.Αντωνίου, Χριστοφή, Μιχαηλίδης, Γκοντγουιν, Σιφνέος, Ελ Γκαμάρτι, Κκώστης, Καρανικόλας, Ιωσηφίδης

Στάδιο: Αλφαμέγα
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας