3

Τι και αν ο Ανδρόνικος Κακουλλής πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή και πέτυχε ξανά δύο γκολ και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 3-1, η Ομόνοια δέχθηκε δύο γκολ ύστερα από αμυντική αδράνεια, το τελευταίο μάλιστα στις καθυστερήσεις έτσι εξήλθε ισόπαλη 3-3 με την Καρμιώτισσα στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Την Ομόνοια έβαλε μπροστά στο σκορ ο Σιπριάνο με το πρώτο του γκολ με την πράσινα φανέλα, ισοφάρισε προσωρινά ο Σουκ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια,  μείωσε ο Ρόσι και τον πρώτο βαθμό στην ομάδα των Πολεμιδιών χάρισε στις καθυστερήσεις, ο Λουκίλι.

Στην Λάρνακα σημαντικό διπλό με 2-0 πέτυχε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε τον Οθέλλο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκερέρο και το γκολ του Φερέιρα στο 89' λεπτό.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε στο δεύτερο αυτή της Λάρνακας και έφτιαξε ορισμένες πολύ καλές στιγμές. Για την Ανόρθωση που κέρδισε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι βρήκαν δίκτυα και οι Μαρμούκ και Καστέλ, ωστόσο τα γκολ τους ακυρώθηκαν, του Μαροκινού αμυντικού καθώς η μπάλα πέρασε έξω και του Ισπανού επιθετικού για οφσάιντ.

🔴Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – Ομόνοια Λευκωσίας

Έναρξη αγώνα!

2' ΓΚΟΛ η Ομόνοια στην πρώτη τελική στον αγώνα! Μπαλιά από τον δεξιό μπακ, Μάθιους, δυνατό σουτ από τον άλλο μπακ, Μαρκίνιος, ο οποίος με δυνατό σουτ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

8' Σούτ του Ανσαριφάρντ, σε σώματα και κόρνερ.

14' Στο έδαφος ο Σεμέδο τίποτα λέει, ο Ροβέρτος Κώστα.

17' Σουτ του Φουρ, πάνω στον Φαμπιάνο.

26' Άστοχο σουτ του Σιπριάνο.

40' Ζητάει πέναλτι η Καρμιώτισσα για μαρκάρισμα του Μίλετιτς στον Ντούμπια, συνεχίζεται το παιχνίδι!

45+2 Εξαιρετικό γκολ για την Καρμιώτισσα! Ο Σουκ ντρίπλαρε τον Κουλιμπαλί και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

45+3 Νέα φάση για την Καρμιώτισσα, σουτ του Ρόσι, μόλις έξω.

45+8 Σουτ του Σιπριάνο, στον Παντελή και κόρνερ η μπάλα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

50' Πέφτει στην περιοχή ο Σεμέδο, τίποτα από τον διαιτητή.

56' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, έξω.

58' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ανδρόνικο Κακουλλή! Ο Κύπριος επιθετικός έκλεψε την μπάλα, έτρεξε στην κόντρα, ντρίπλαρε τον προσωπικό του αντίπαλο και με συνατό σουτ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουκίλι, πάνω στον Φαμπιάνο.

65' Ωραία ενέργεια του Κακουλλή, ο οποίος έκανε το σουτ, πάνω στον Ανέστη.

66' Σουτ του Λουκίλι, πάνω στον Φαμπιάνο.

69' Σκοράρει ξανά ο Ανδρόνικος Κακουλλής! Έτοιμο γκολ από τον Σεμέδο, ύστερα από κλέψιμο του Γκασάμα, με τον Κύπριο τεχνικό να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα!

74' Δυνατό σουτ του Ρόσι, πάνω στον Φαμπιάνο.

75' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με τον Ρόσι! Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Ρόσι πήρε την μπάλα και με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Φαμπιάνο.

82' Χάνει μεγάλη ευκαιρία από κοντά ο Λοίζου να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι!

90+2 Μεγάλη στιγμή για την Καρμιώτισσα! Από κοντά ο Ντούμπια δεν κατάφερε να σκοράρει!

90+3 Τεράστια απόκρουση από τον Φαμπιάνο!

90+4 ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με δυνατό σουτ του Λουκίλι και 3-3, ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις η ομάδα των Πολεμιδιών, ύστερα από φάση διαρκείας!

90+7 Καλή στιγμή για την Ομόνοια! Δυνατό σουτ του Σεμέδο, πάνω στον Ανέστη.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Φουρ, Λουκίλι, Παντελή, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Μουχτάρης, Ντούμπια, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Μιλιντσεάνου, Μίκο, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος, Σεμέδο, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Σίμιτς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπέζους.

2

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Κακουλλής, Λοΐζου, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Χρίστου, Παντελή.

🔴Οθέλλος Αθηαίνου – Ανόρθωση Αμμοχώστου

7' Κεφαλιά του Μαρμούκ, πάνω στον Ταουντούλ.

8' Πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα! Πλασέ του Σούτο, πάνω στον Αρμπολέδα.

16' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση!

18' Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Λιμπόμπε, ύστερα από παρέμβαση του Var.

19' Έυστοχος ο Γκερέρο και 0-1 η Ανόρθωση!

25' Κεφαλιά του Γουαρίς, έξω.

32' Δυνατό σουτ του Τεχέρα, δύσκολα ο Ταουντούλ.

33' Σκοράρει ο Μαρμούκ, ακυρώνεται το γκολ γιατί βγήκε η μπάλα εκτός.

34' Σουτ του Σούτο, πάνω στον Αρμπολέδα.

40' Φάση διαρκείας για την Ανόρθωση, δυνατό σουτ του Γκαρσία, σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

44΄Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Γύρισμα του Γουακέ πλασέ του Γκερέρο, δύσκολα ο Ταουντούλ.

45+2 Σουτ του Ανάνγκ, πάνω στον Αρμπολέδα.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

48' Σουτ του Καστέλ, πάνω στον Ταουντούλ.

52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του  Ουεσλάτι, έξω.

54' Τεράστια ευκαιρία για τον Οθέλλο! Πλασέ του Σούτο, δύσκολα ο Αρμπολέδα.

55' Νέα καλή στιγμή για τον Οθέλλο, σουτ του Ουεσλάτι, μόλις έξω.

58' Σκοράρει ο Καστέλ, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάνσεν, έξω.

70' Σουτ του  Ανάνγκ, αποκρούει ο Αρμπολέδα.

74' Μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση, με κεφαλιά του Γκασάμα! Δύσκολα ο Ταουντούλ.

82' Εξαιρετική επέμβαση του Αρμπολέδα σε δυνατό σουτ του

82' Κεφαλιά του Ναρντίνι, έξω.

89' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με υποδειγματική αντεπίθεση και τελικό αποδέκτη τον σκόρερ Φερέιρα ύστερα από ασίστ του Γκερέρο!

Οθέλλος:  Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Χριστοδούλου, Σούτο, Λιπόμπε, Ζουνθάρρεν, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

2

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Κατσιατή, Καστάνας, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης, Μίτσης, Ντουρίς, Βενιζέλου, Ιωάννου

Ανόρθωση:Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία, Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Ουαρίς, Κορέα, Ιωάννου

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Θιουνέ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Τζούλιου, Τσίκο.