μπελχ

Για 80 λεπτά όλα έδειχναν να της πάνε... στραβά κι ανάποδα. Ο κεφάτος Βινίσιους είχε αποχωρήσει από νωρίς ως το νεότερο «θύμα» στην πανδημία των τραυματισμών, ο Ροντρίγκο είχε νικηθεί από την άσπρη βούλα και η Θέλτα κρατούσε με σχετική ευκολία τη Ρεάλ Μαδρίτης μακριά από τα δικά της δίχτυα. Ακόμα ωστόσο και στις πιο δύσκολες συνθήκες, ο Μπέλιγχαμ αποδεικνύει πως έφτασε στη Ρεάλ ως γεννημένος αρχηγός! Με το τέταρτο του γκολ σε τρεις αγωνιστικές έδωσε ξανά τη λύση και υπέγραψε την απόδραση από το «Μπαλαϊδος» με 1-0 ως ο πιο πιστός «ιππότης» της Βασίλισσας.

Ο αγώνας πάντως θα μπορούσε να είχε στραβώσει με το... καλησπέρα για την ομάδα της Μαδρίτης, αλλά ας όψεται το VAR! Μόλις στο 3΄ο Λάρσεν μπήκε στην πορεία της μπάλας από το σουτ του Μπελτράν και νίκησε τον Κέπα, όμως το γκολ τελικά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης από τον επιθετικό των γηπεδούχων προς τον τερματοφύλακα των Μερενγκες.

Κι αφού... γλίτωσε από ένα ξεκίνημα παρόμοιο με εκείνο κόντρα στην Αλμερία, η Ρεάλ με κινητήρια δύναμη τον Βινίσιους πάτησε πολύ απειλητικά στην περιοχή της Θέλτα σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις στα επόμενα λεπτά, δίχως ωστόσο να σκοράρει. Πάνω όμως που έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά της, είδε τον Βινίσιους να πιάνει τον δικέφαλο και να αποχωρεί με αναγκαστική αλλαγή, δίνοντας συνέχεια στους τραυματισμούς που έχουν πλήξει τη Βασίλισσα.

Έπρεπε μάλιστα να φτάσουμε στο 34΄για να δούμε ξανά τους Μαδριλένους να απειλούν με εξαιρετική ενέργεια του Ροντρίγκο που άδειασε δυο παίκτες στην περιοχή, αλλά ο Αϊντού τού πήρε τη μπουκιά από το στόμα πριν εκτελέσει. Στο μεταξύ η Θέλτα παρέμενε επικίνδυνη με τη μπάλα στα πόδια και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην εκπνοή του ημιχρόνου. Έπειτα από έξοχη αντεπίθεση ο Μπάμπα πάτησε στην περιοχή και δοκίμασε το curler, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κέπα.

Μετά από ένα πρώτο 20λεπτο στην επανάληψη που κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο, η Ρεάλ απείλησε πρώτη όταν ο Βαλβέρδε... αστόχησε με την εστία στο πιάτο. Μια φάση που έδωσε πνοή στην αναμέτρηση, με τον Λάρσεν να απαντά δυο λεπτά αργότερα με άστοχο σουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 68΄ωστόσο οι Μαδριλένοι βρέθηκαν μια ανάσα μακριά από το γκολ. Έπειτα από έξοχη ενέργεια και κάθετη του Μπέλιγχαμ προς τον Ροντρίγκο, ο τελευταίος ανατράπηκε από τον Βιλάρ και έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα.

Ο γκολκίπερ της Θέλτα ωστόσο πήρε το αίμα του πίσω και νίκησε τον Βραζιλιάνο από τα έντεκα βήματα, διατηρώντας το μηδέν. Σαν μην έφτανε αυτό μάλιστα δυο λεπτά αργότερα η Ρεάλ θα μπορούσε να είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, όταν ο Άσπας σπατάλησε ανεπανάληπτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα με άστοχο σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Καθώς ο χρόνος περνούσε όλα έδειχναν... γκέλα στο Μπαλαΐδος, όμως ο Μπέλιγχαμ μίλησε ξανά! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Χοσέλου, ο Άγγλος πήρε τη δεύτερη κεφαλιά παρά το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Αϊντού για να σημειώσει το 1-0 (81΄), υπογράφοντας το 3Χ3 των Μερένγκες στο ξεκίνημα της σεζόν.

Θέλτα (Ράφα Μπενίτεθ): Βιλάρ, Μινγκέθα, Στάρφελτ, Αϊντού, Νούνιες, Τσέρβι (45+1΄Σάνστεθ), Ντε Λα Τορέ (81΄Ροντρίγκεζ), Μπελτράν, Μπάμπα, Λάρσεν (77΄Τάπια), Ιάγο Άσπας

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Αλάμπα, Φραν Γκαρθία (80΄Νάτσο), Τσουαμενί (63΄Μόντριτς), Βαλβέρδε, Καμαβινγκά (63΄Κρόος), Μπέλιγχαμ, Βινίσιους (18΄Χοσέλου), Ροντρίγκο

Νέο μπλόκο για τη Σοσιέδαδ

Ούτε τώρα νίκη για τη Σοσιεδάδ, η οποία κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της Λας Πάλμας και περιορίστηκε στην τρίτη σερί ισοπαλία. Κάκιστη εμφάνιση από πλευράς Βάσκων που δεν ήταν αρκετά απειλητικοί και μοιραία περιορίστηκαν στο μηδέν.