2

Η ΑΕΚ έκανε τεράστια προσπάθεια στην "Bloomfield Stadium" απέναντι στην Maccabi Tel Aviv, όμως με ένα πέναλτι στο 84' λεπτό και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι, ηττήθηκε με 1-0 και με την ισοπαλία στην "Αρένα" αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πέναλτι είχε και η ΑΕΚ καθώς στην φάση του 80' λεπτού η μπάλα κτύπησε στον  van Overeem, ωστόσο δεν δόθηκε η παράβαση. Η ΑΕΚ σκόραρε και δύο γκολ με τους Γκιούρτσο και Μιλίτσεβιτς και τα δύο ακυρώθηκαν για οφσάιντ.

Δείτε το live του ΑΝΤ1!

Έναρξη στον αγώνα! Καλή επιτυχία στην ΑΕΚ!

1' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα! Γύρισμα του Cohen, στο σώμα του Λέδες, δύσκολα ο Πίριτς σε κόρνερ,

1' Κεφαλιά, έξω η μπάλα.

4' Τεράστια απόκρουση του Πίριτς, σε τετ α τετ του Ζάχαβι.

6' Πρώτη καλή στιγμή και για την ΑΕΚ, δυνατό σουτ του Άνχελ Γκαρσία, σε σώματα.

7' Δυνατό σουτ του Φαράζ, έξω.

9' Σουτ του Parfait, πάνω στον Πίριτς.

16' Σουτ του Γκιούρτσο, άουτ η μπάλα

24' Νέα φάση για την Μακάμπι, ωραία ενέργεια και σουτ του Ζάχαβι, σε σώματα και κόρνερ.

25' Ξανά ο Ζάχαβι, πάνωσ στον Πίριτς.

28' Ζητάει πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι! Τίποτα από τον διαιτητή.

35' Καθυστέρησε ο Καπτούμ, και έχασε την ευκαιρία για να πλασάρει σωστά.

35' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, κεφαλιά του Πέρε Πονς, από κοντά, πάνω στον  Peretz.

42' Σκοράρει ο Γκιούρτσο, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ!

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

56' Εκτέλεση φάουλ από την ΑΕΚ, ο Τόμοβιτς έκανε την κεφαλιά, ο Λόπες δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

66' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μπρούνο Γκάμα, μόλις έξω η μπάλα.

72' Δυνατό σουτ του Ζάχαβι, στο δοκάρι η μπάλα!

80' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, φάση διαρκείας, πλασέ του Ράφα Λόπες έξω! Η μπάλα κτυπά στο χέρι του van Overeem.

81' Σκοράρει η ΑΕΚ με τον Μιλίτσεβιτς, ακυρώνεται για οφσάιντ!

84' Πέναλτι για την Μακάμπι για μαρκάρισμα του Μιλίτσεβιτς.

86' Εύστοχος ο Ζάχαβι και 1-0 η Μακάμπι!

2

Maccabi Tel Aviv: Peretz, Revivo, Saborit, Zahavi, Biton, Cohen, van Overeem, Parfait, D. Peretz, Bitton, Macon

Στον πάγκο: Mishpati, D. Glazer, Turgeman, Kanichowsky, Felício Milson, Yeini, Golasa, Luckassen, Davidzada, Almog, Piven, Shahar

AEK: Πίριτς, Σάντσες, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Φαράζ, Γκιούρτσο, Λέδες, Πονς, Καπτούμ, Σολ

2

Στον πάγκο: Eρερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Ρομπέρζ, Καψής, Γκονζάλες, Μάμας