σδ

Παρά την καλή του εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης Λεμεσού δέχθηκε δεύτερη ήττα από την Ράκοφ Τσενστοχόβα, αυτή την φορά στο Άλφαμεγα με 1-0 και έμεινε εκτός Τσάμπιονς Λίγκ, με συνολικό σκορ 3-1.

Το νικητήριο γκολ των Πολωνών ήρθε από τον Τουντόρ στο 49ο λεπτό. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, με όλες τις προσπάθειες του όμως να σταματάνε πάνω στον εξαιρετικό Κοβάσεβιτς.

Πλέον η «Ελαφρά ταξιαρχία», έχοντας εξασφαλισμένη συμμετοχή στους ομίλους του Κόνφερενς Λίγκ, συνεχίζει το Ευρωπαϊκό της ταξίδι στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λίγκ. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία έχασε  με 3-1 απόψε την Μακάμπι Χαϊφα, με συνολικό σκορ 5-2.

Τα στιγμιότυπα:

Η εικόνα του αγώνα:

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο ο πρωταθλητής Άρης Λεμεσού, ο οποίος είχε την κυριαρχία των κινήσεων, δημιουργώντας συνολικά 9 τελικές, έναντι καμίας των Πολωνών.

Έφτασε μάλιστα μια ανάσα από το γκολ, όταν στο 21ο λεπτό, το σουτ του Μαγιαμπέλα έφυγε ξυστά από το δοκάρι της Ράκοφ. Η «ελαφρά ταξιαρχία» συνέχισε να πιέζει, με τους Πολωνούς να κάνουν καθυστερήσεις και να ρίχνουν τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Άρης όμως στην τελευταία του επίθεση, στάθηκε άτυχος ξανά, όταν το σουτ του Μάριους Στεπίνσκι σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος η Ράκοφ μπήκε πολύ δυνατά, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό, με τον Βανά Άλβας να του λέει όχι. Οι Πολωνοί όμως βρήκαν το γκολ που ήθελαν 2 λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τούντορ, λίγα μέτρα εκτός περιοχής.

Από την πλευρά του ο Άρης Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει, κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο φτιάχνοντας μερικές καλές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των αντιπάλων Κοβάσεβιτς να διώχνει εξαιρετικά σε όλες τις περιπτώσεις.

2' Μακρινό σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα λίγο εκτός.

21' Σουτ του Καζού, ο κίπερ έδιωξε με δυσκολία, ο Μαγιαμπέλα έπιασε το ριμπάουντ, με το σουτ να φεύγει λίγο εκτός!

30' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τους Πολωνούς να κάνουν καθυστερήσεις!

45+1' Δοκάρι για τον Άρη! Λάθος απομάκρυνση από τους Πολωνούς,με τον Στεπίνσκι να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι!

sdds

47' Σπουδαία απόκρουση από τον Βανά Άλβες! Εντός περιοχής ο Πιασέσκι έπιασε το σουτ, με τον Βραζιλιάνος να διώχνει εντυπωσιακά!

49' ΓΚΟΛ για την Ράκοφ 0-1! Εκτέλεση φάουλ από τον Τουντόρ, ο οποίος νίκησε για τον Βανά Άλβες για το 0-1 των Πολωνών. Στο 3-1 το συνολικό σκορ υπέρ της Ράκοφ.

56' Μακρινό σουτ του Μπέγκστον, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια!

57' Ο Τσεμπούλα βγήκε τετ-τετ, δοκίμασε το σουτ, με τον Βανά Άλβες να διώχνει εξαιρετικά.

59' Μακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Κοβάσεβιτς διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

60' Νέο σουτ εκτός περιοχής, από τον Μπέγκστον αυτή την φορά, χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνος.

Στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ ο ΠτΔ Νίκος Χριστοδουλίδης για τον αγώνα του Άρη Λεμεσού! (ΦΩΤΟ)

78' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ράκοφ, ο Σπόλιαριτς το σουτ, με τον Κοβάσεβιτς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

79' Εκτελέστηκε το κόρνερ, με τον Μαγιαμπέλα να πιάνει το σουτ, με τον Κοβάσεβιτς να διώχνει εξαιρετικά εκ νέου σε κόρνερ!

90+5' Μακρινό σουτ του Μοντνόρ, εκτός η μπάλα.

Άρης Λεμεσού(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Καζού, Mποακί, Μουσούντα, Στρούσκι, Μπράουν, Μαγιαμπέλα, Μπέγκτσον, Στεπίνσκι, Γκομίς

Στον πάγκο: Xρυσοστόμου, Σωφρονίου, Ουρόσεβιτς, Νίκολιτς, Σζόκε, Μπαμπίκα, Μοντνόρ, Δημητρίου, Ματίας Σπόλιαριτς

Ράκουφ Τσενστοχόβα(Ντάγουιντ Σβάργκα): Κοβάσεβιτς, Σβάρνας, Άρσενιτς, Ρακοβίτσαν, Ζεάν Κάρλος, Μπέργκεν, Παπανικολάου, Τουντόρ, Κότσερχιν, Πιασέτσκι, Τσεμπούλα.

Στον πάγκο: Τσιφτσής, Τσίτς, Λέντερμαν, Ζβολίνσκι, Πλάσβιτς, Κοβάσεβιτς, Ντράχαλ, Σορέσκου, Νόβακ, Κίτελ.