ξμν

Συμπληρώνονται σήμερα 15 χρόνια από την ιστορική ισοπαλία, 2-2 του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο ΓΣΠ, όπου οι γαλαζοκίτρινοι μια εβδομάδα αργότερα πήραν την πρόκριση τους στον 3ο προκριματικό γύρο του Κυπέλλου Ουέφα μέσα στην Σερβία.

Στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη στο ΓΣΠ, οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με γκολ του Έντγκαρ. Ισοφάρισαν στο 34ο λεπτό με τον Μπρούερς, για να έρθει ο Κοσόφσκι 2 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Μπουρζάνοβιτς ήταν αυτός όμως που δυσκόλεψε την υπόθεση πρόκριση, όταν στο 62ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο ΑΠΟΕΛ όμως με μια παλικαρίσια εμφάνιση στον επαναληπτικό απέσπασε ισοπαλία 3-3 και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Οι γαλαζοκίτρινοι τότε ξεκίνησαν τον αγώνα με τους: Χιώτης, Φλορέα, Σεγκιρί, Χαραλαμπίδης, Κοσόφσκι, Μπρούερς, Παουλίστα, Ζεβλάκοφ, Κόντης, Μοράις, Μιχαήλ.