3

Με το εξαιρετικό γκολ του Μαγιαμπέλα στο 88΄λεπτό ο Άρης μείωσε σε 2-1, στο παιχνίδι με την Ράκουφ εκτός έδρας, και θα παλέψει στην Λεμεσό, την επόμενη εβδομάδα με μειωμένες πιθανότητες λόγω της ήττας για την πρόκριση του, στα play offs του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Πολωνοί, βρήκαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Γιανγκό στο πρώτο, σκοράροντας με τον Kochergin αλλά και το αντικανονικό μαρκάρισμα του αμυντικού του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο που έδωσε την δυνατότητα στον Piasecki να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Η ομάδα της Λεμεσού ωστόσο ούτε επιθετικά απέδωσε τα αναμενόμενα και αυτά που μας έχει συνηθίσει, παρά το γκολ του Μαγιαμπέλα στο τέλος. Ίσως ο Άρης ήταν επηρεασμένος από την χθεσινοβραδινή ταλαιπωρία με την καθυστέρηση της πτήσης του για περισσότερο από 8 ώρες, αλλά και από τον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο λόγω των βροχών.

Πλήγμα για τον Αλεξέι Σπιλέφσκι η αποχώρηση του Μπρόνσον, με πρόβλημα στο πόδι. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στις 20:00 το βράδυ στην Λεμεσό.

Στο παιχνίδι που ενδιαφέρει το ζευγάρι του Άρη, καθώς από εκεί θα προκύψει ο αντίπαλος του νικητή στα play offs του Τσάμπιονς Λιγκ, Κοπεγχάγη και Σπάρτα Πράγας εξήλθαν ισόπαλες 0-0.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη στον αγώνα! Καλή επιτυχία στον Άρη!

5' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, φάση διαρκείας, ο Παπανικολάου την κεφαλιά, πάνω στον Βανά Άλβες.

7' ΓΚΟΛ για την Ράκουφ, ο Tudor έκλεψε από τον Γιανγκό και ο Kochergin με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

20' Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Άρη! Ανάποδο του Μπέγκστον ύστερα από μπαλιά του Μπαμπίνγκα σε σώματα και κόρνερ! Είχε προηγηθεί δίλεπτη πολιορκία του Άρη.

26' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη, μπαλιά του Ζόκε, ο Μπαμπίνγκα προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα στον Στρούσκι, έβαλε το πόδι ο Σβάρνας και μάζεψε ο Κovačević.

29' Κακή μπαλιά του Μπαγιαμπέλα, πήγε χαμένη η προϋπόθεση.

35' Φάση διαρκείας για την Ράκουφ, πρώτα ο Καζού και στην συνέχεια ο  Μπρόρσον, έδιωξαν.

43' Σουτ του Racovițan, άστοχο.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

48' Μεγάλη στιγμή για τον Άρη, κεφαλιά του Piasecki, μόλις έξω η μπάλα, λίγο έλειψε την στείλει στα δίκτυα της ομάδας του.

54' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ράκουφ, κοντινό σουτ του Παπανικολάου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, εντυπωσιακή απόκρουση του Βανά Άλβες.

55΄ Άστοχο τελείωμα του Piasecki

Δυνατή βροχή στην Πολωνία!

61' Πέναλτι για την Ράκουφ! Ο Cebula πέρασε τον Γιανγκό και ο αμυντικός του Άρη, τον έριξε στο έδαφος!

63' Έυστοχος ο Piasecki, 2-0 η Ράκουφ.

72΄Νέα πολύ καλή στιγμή για την Ράκουφ, ο Tudor το γύρισμα, δύσκολα σε κόρνερ ο Μποάκι.

88' ΓΚΟΛΑΡΑ για τον Άρη με εξαιρετικό σουτ του Μαγιαμπέλα με το αριστερό εκτός περιοχής!

Ράκουφ Πολωνίας: Κovačević, Racovițan, Arsenić, Svarnas, Tudor, Berggren, Papanikolaou, Jean Carlos, Cebula, Kochergin, Piasecki

Στον πάγκο:Tsiftsis, Czyż, Lederman, Zwoliński, Plavšić, Kovačević, Drachal, Sorescu, Nowak, Kittel

3

Άρης Λεμεσού: Βανά Άλβες, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μποακί, Στρούτσκι, Σόκε, Μπένγκτσον, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα

3

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Νίκολιτς, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς