δφδφ

Στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η Ομόνοια διέσυρε με 4-1 την Καμπάλα στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 7-3, εξασφάλισε την συμμετοχή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λίγκ.

Ο Ρομάν Μπέζους που πέτυχε χατ τρίκ στο Αζερμπαϊντζάν, χτύπησε και στο ΓΣΠ και με 2 γκολ, στο 5ο και στο 30ο λεπτό, έδωσε γερό προβάδισμα στους πράσινους. Ο Ουκρανός και σήμερα είχε αρκετά καλή εμφάνιση, φτάνοντας τα 5 γκολ σε 2 αγώνες.

Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει ψηλά τους Αζέρους στο πρώτο μέρος, με τον Λάνγκ στο 38ο λεπτό να κάνει το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αζερμπαϊντζάν μπήκε φορτσάτα και με ένα σουτ του Ισάιαχ στο 56ο λεπτό, μείωσε προσωρινά σε 3-1. Οι πράσινοι δεν καθυσυχάστηκαν και με σκόρερ τον Κουλιμπαλί, έγραψε το τελικό 4-1.

Επόμενη αντίπαλος των πρασίνων θα είναι η νικήτρια ομάδα από τον αγώνα Πρόγκρες-Μίντιλαντ. 2-0 κέρδισαν οι Δανοί στο πρώτο παιχνίδι, στον επαναληπτικό που διεξάγεται αυτή την ώρα, η ομάδα του Λουξεμβούργου προηγείται με 2-0. Με αυτό το σκορ ο αγώνας οδηγείται στην παράταση.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Σέντρα του Λέζιακς, ο Μπέζους έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον Μπέζους από κοντά να ανοίγει το σκορ από κοντά!

21' Εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, η μπάλα λίγο ψηλά.

25' Ωραία ενέργεια από τον Λοϊζου, ο οποίος δοκίμασε το συρτό σουτ, με τον αντίπαλο κίπερ να μαζεύει με ευκολία.

26' Από πλάγια ο Σεμέδο έφυγε ταχύτατα, έδωσε την πάσα στον Λοϊζου, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ στον βηματισμό, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

28' Πέναλτι για την Ομόνοια! Κάθετη στον Κακουλή, ο οποίος προσπάθησε να προσπεράσει τον αντίπαλο κίπερ, ο οποίος τον προσπέρασε, με τον Ατάνγκα να τον ανατρέπει.

29' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μπέζους! 5 γκολ σε 2 αγώνες κόντρα στην Καμπάλα!

39' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 3-0! Σέντρα του Λοϊζου, κεφαλιά του Κουλιμπαλί, ασταθής απόκρουση από τον αντίπαλο κίπερ, με τον Λάνγκ από κοντά να κάνει το 3-0!

41' Συρτό σουτ του Αλλάχ, η μπάλα λίγο εκτός!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

55' ΓΚΟΛ για την Καμπάλα 3-1! Ο Ισάιαχ βρήκε χώρο εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Φαμπιάνο!

59' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 4-1! Σουτ του Λέζιακς, η μπάλα κόντραρε σε σώματα, στρώθηκε στον Κουλιμπαλί, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-1!

69' Σουτ τουΣεμέδο, απόκρουση με τα πόδια από τον Ασίμπα!

87' Ωραία ενέργεια και σουτ του Ανσαριφάρντ, λίγο εκτός η μπάλα.