ςες

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, η ΑΕΚ Λάρνακας, έμεινε στην ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τορπέδο Λευκορωσίας, αλλά έχοντας το υπέρ της 3-2 από τον πρώτο αγώνα εξασφάλισε την συμμετοχή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λίγκ.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε από τους Λευκορώσους, με τον Ισπανό τεχνικό να δείχνει τον προβληματισμό του, για την συνολική εικόνα της ομάδας του. Στο 96ο λεπτό ο Πέρε Πόνς άνοιξε το σκορ, με τους Λευκορώσους στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Κορμάτσεφ να ισοφαρίζουν σε 1-1!

Αυτό που κρατάνε στην ΑΕΚ πάντως είναι η πρόκριση. Αύριο οι κιτρινοπράσινοι θα μάθουν τον επόμενο τους αντίπαλο, ο οποίος θα είναι ένας εκ των Μακάμπι Τελ Αβίβ ή Πέτροκουμπ Μολδαβίας, με την ομάδα του Ισραήλ να έχει το υπέρ της 3-0 από τον πρώτο αγώνα.

H εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

13' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κάθετη του Φαράζ, προς τον Σολ, με τον Ισπανό να δοκιμάζει το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Αμπράμοβιτς!

16'  Καλή στιγμή για την Τορπέδο, με τον Μικάϊλο να δοκιμάζει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λόπες και έφυγε έξω.

24' Σέντρα του Γκιούρτσκο, ο Σολ δεν πρόλαβε από κοντά να πιάσει την κεφαλιά, με αμυντικό των Λευκορώσων να διώχνει σε κόρνερ.

28' Κεφαλιά από τον Σολ, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

29' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γκαρσία εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με τον Αμπράμοβιτς να διώχνει ασταθώς, με τους αμυντικούς της Τορπέδο να διώχνουν πριν η μπάλα φτάσει στον Σολ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β΄ημιχρόνου

54' Σέντρα στην περιοχή της Τορπέδο, ο Πέρε Πόνς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

55' Συρτό σουτ του Φαράζ, ο Αμπράμοβιτς έπεσε και απέκρουσε την μπάλα με ευκολία.

74' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Μπρούνο Γκάμα δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

77' Μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς, η μπάλα λίγο εκτός.

90+6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Πέρε Πόνς από κοντά να πιάνει την κεφαλιά, για να κλειδώσει την νίκη της ομάδας της Λάρνακας!

90+8' ΓΚΟΛ για την Τορπέδο! Ο Gorbachik έπιασε την κεφαλιά από κοντά για το 1-1!