σδσδ

To καθήκον του και στην Ουγγαρία έκανε ο πρωταθλητής Άρης, ο οποίος μετά το 6-2 του πρώτου αγώνα, κέρδισε και εκτός έδρας την ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ με 5-3 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λίγκ, ενώ εξασφάλισε και την είσοδο του στους ομίλους του Κόνφερενς Λίγκ για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Επόμενη αντίπαλο του θα είναι μια εκ των Ράκοφ Πολωνίας και Καραμπάχ Αζερμπαϊτζάν που θα αναμετρηθούν αύριο στο Μπακού, με την Ράκοφ όμως να έχει το προβάδισμα πρόκρισης μετά το 3-2 του πρώτου αγώνα

Ο πρωταθλητής Άρης ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπαμπίκα στο 8ο λεπτό, με τους Λευκορώσους να ισοφαρίζουν στο 25ο με πέναλτι του Γκρομίγκο. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Άρη, ο οποίος πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Γκομίς στο 26ο λεπτό, με τον Καζού 10 λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το 3-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάτε ξεκίνησε δυνατά, μείωσε προσωρινά σε 2-3 με τον Μαρτινοφ στο 48ο λεπτό, για να έρθει ο Μπέγκστον στο 56ο, όπου με ένα πανέμορφο γκολ εκτός περιοχής να κάνει το 2-4. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάριους Στεπίνσκι στο 74ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μοντρνόρ, διαμόρφωσε το 2-5, με τον Λάπτεφ στο 90+3 από τα 11 βήματα να γράφει το τελικό 3-5.

Σε γενικές γραμμές δίκαιη από κάθε πλευράς η πρόκριση του Άρη, με συνολικό σκορ 10-4, δείχνοντας ότι φέτος μπορεί να ελπίζει σε ακόμα περισσότερα σε Κύπρο και Ευρώπη.

4' Ο Μποτσάροφ λίγα μέτρα μακριά από την περιοχή του Άρη εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

8' Ο Άρης σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ! Κάθετη στον Μπαμπίκα, ο οποίος έφυγε ταχύτατα και με πλασέ άνοιξε το σκορ!

10' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Το γκολ του Μπαμπίκα μετράει τελικά, με το VAR να το κατακυρώνει!

16' Σουτ του Μπαμπίκα από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

20' Ωραία ενέργεια από τον Λάπτεφ εντός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

24' Πέναλτι για την Μπάτε Μπόρισοφ! Ο Μουσούντα ανέτρεψε τον Λάπτεφ, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι!

25' ΓΚΟΛ για την Μπάτε Μπόρισοφ 1-1! Από τα 11 βήματα ο Γκρομίγκο έκανε το 1-1!

26' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-2! Τρομερή αντεπίθεση για τον Άρη, με τον Μπαμπίκα να βρίσκει εξαιρετικά τον αμαρκάριστο Γκομίς, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-2!

35' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-3! Ωραία ενέργεια από τον Μπαμπίκα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, ο Κούντραβετς απέκρουσε ασταθώς την μπάλα, με τον Καζού από κοντά να πιάνει το ριμπάουντ για το 1-3!

Έναρξη Β’ ημιχρόνου

48’ΓΚΟΛ για την ΜΠΑΤΕ Μπόρισπφ 2-3! Με κεφαλιά από κοντά ο Μαρτίνοφ έκανε το 2-3!

56’ ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-4! Ο Μπέγκστον εκτος περιοχής δοκίμασε το σουτ και έκανε το 2-4 με πανέμορφο τρόπο!

62' Συρτό σουτ του Γκομίς, η μπάλα λίγο εκτός.

74' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-5! Ο Μοντνόρ βρήκε ωραία τον Στεπίνσκι εντός περιοχής, με τον Πολωνό από κοντά να κάνει το 2-5!

83' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπατιλέφσκι, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

90+1 Πέναλτι για την ΜΠΑΤΕ!

90+3' ΓΚΟΛ για την ΜΠΑΤΕ 3-5! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Λάπτεφ!

Τέλος αγώνα - Ο Άρης εξασφάλισε την πρόκριση του στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λίγκ και συμμετοχή στους ομίλους του Κόνφερενς Λίγκ!

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ(Όλεγκ Ντουλούμπ): Κούντραβετς, Νετσάεφ, Χαντάρκεβιτς, Μπανέ, Τζίμο, Γκρομίκο, Μποχάροφ, Γκρετσίχο, Κοντσεβόι, Ποντστρέλοφ, Λάπτεφ.

Στον πάγκο: Dergachev, Kovruk, Martynov, Vasilevich, Shestyuk, Volkov, Malkevich, Islamovic, Antilevski.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Bανά, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι, Zόκε, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Γκομίς, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Χρυσοστόμου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Ουρόσεβιτς, Μοντνόρ.