σδ

Με τρόπαιο έκλεισε την χρονιά ο πρωταθλητής Άρης....και με τρόπαιο την ανοίγει, καθώς στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς κέρδισε με 1-0 την κυπελλούχο Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο σουπερ καπ της ισοτρίας του.

Ο Μπαμπίκα στο 21ο λεπτό, με ένα πανέμορφο γκολ ζωγραφιά, άνοιξε το σκορ, με τον Στεπίνσκι στο 90+3 να κλειδώνει την νίκη παίρνοντας το τρόπαιο στην Λεμεσό. Αρκετά καλή εικόνα από τους ποδοσφαιριστές της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που ακολούησαν άψογα το πλάνο του Αλεξέι Σπιλέφσκι.

Ο Λευκορώσος τεχνικός παρέταξε εντεκάδα με πολλές αλλαγές, δείχνοντας ότι είχε στο μυαλό τις διπλές αναμετρήσεις με την Μπάτεφ Μπόρισοφ, για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λίγκ.

Από την άλλη η Ομόνοια που ξεκίνησε αρκετά επιθετικά τον αγώνα, και έψαξε μέχρι τέλους το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας και δοκάρι με τον Ανσαριφράντ προς τα τελευταία λεπτά παρατάχθηκε με 3 από τους 5 ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν φέτος. Σεμέδο, Κουλιμπαλί και Σιπριάνο πήραν φανέλα βασικού, ενώ ο Σίμιτς πέρασε ως αλλαγή.

Το τριφύλλι είχε μια καλή ευκαιρία, για να δοκιμάσει τις δυνάμεις του, ενόψει του αγώνα της Πέμπτης με την Καμπάλα στο Αζερμπαϊτζάν, στο πλαίσιο των προκριματικών του Κόνφερενς λιγκ.

Άρης                     1                       1

*Το 1962/63 η Ασπίδα Πάκκου απονεμήθηκε στην Ανόρθωση χωρίς αγώνα.

H τελετή έναρξη:

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Αδύναμο σουτ του Κακουλλή, ασυνεννοησία του Μπρόνσον με τον Βανά Άλβες, ο οποίος βγήκε να διώξει με το πόδι, «έπιασε αέρα», με τον Βραζιλιάνο να την σταματάει στην συνέχεια πάνω στην γραμμή!

6' Ο Κασάμα έστρωσε την μπάλα στον Κούσουλο, ο οποίος εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

9' Μακρινό σουτ του Στεπίνσκι, πολύ ψηλά η μπάλα.

14' Ο Μάθιους γύρισε επικίνδυνα στον Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο να αποτρέπει το αυτογκολ.

21' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Εκτός περιοχής ο Μαγαμπέλα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ!

42' Μακρινό σουτ του Σιπριάνο, ψηλά η μπάλα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

50' Σέντρα-σουτ του Σεμέδο, εύκολη απόκρουση από τον Βανά.

51' Ο Στεπίνσκι δοκίμασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να λέει όχι.

52' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, ο Φαμπιάνο διώχνει με γροθιές.

60' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπεζούς, ο Βανά διώχνει δύσκολα.

61' Σουτ του Ζόκε εντός περιοχής, η μπάλα λίγο εκτός.

67' Σουτ του Μπασιρού, η μπάλα φεύγει παράλληλα.

81' Ο Ζαχαρίου δοκίμασε το σουτ, ο Βανά δεν δυσκολεύτηκε.

82' Δοκάρι για την Ομόνοια! Σέντρα του Ανσαριφάρντ, ο Σίμιτς κατέβασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

87' Σουτ του Δημητρίου εντός περιοχής, ο Φαμπιάνο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90+3' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Δημητρίου έστρωσε στον Στεπίνσκι, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 2-0!

Tέλος αγώνα

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά, Σανέ, Μπρόρσον, Μεντιούπ, Ουρόσεβιτς, Μπράουν, Σόκε, Σπόλιαριτς, Μπαγιαμπέλα, Στεπίνσκι, Μοντνόρ.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Γιαντάλ, Μουσούντα, Δημητρίου, Νίκολιτς, Κορομά, Μπαμπίκα

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κασσάμα, Κακουλλής, Λοΐζου,  Ανσαριφάρτ, Λανγκ, Κούσουλος

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Λέζιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Κυριακίδης, Μπεζούς

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης