Τσαμπιονς Λιγκ .jpg

Τα πρώτα εισιτήρια για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League σφραγίστηκαν το βράδυ της Τρίτης, με δύο από αυτά να έχουν ελληνικό χρώμα.

Η Ράκοβ με τους Σβάρνα και Παπανικολάου στην σύνθεσή της επικράτησε 3-0 της Φλόρα με τον δεύτερο να πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα και πέρασε στην επόμενη φάση με δύο νίκες.

Βασικός αγωνίστηκε και ο Κώστας Αποστολάκης στη νίκη της Σέριφ με 3-0 απέναντι στην Κοστάντσα με το σύλλογο από τη Μολδαβία να ανατρέπει έτσι το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο ζευγάρι της Ζρίνσκι με την Ουράρτου. Στην κανονική διάρκεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27 με τον Μπίμπιγια. Η Ουράρτου έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκριγκόριαν στο 74' πριν ο ίδιο παίκτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμορφώσει το 1-2 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί είχαμε άλλα δύο γκολ, ένα από κάθε ομάδα κάτι που δεν έκρινε την έκβαση της πρόκρισης με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στα πέναλτι. Ο Μπάρισιτς ευστόχησε στο τελευταίο κρίσιμο πέναλτι και έδωσε την πρόκριση στην Ζρίνσκι.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα διαμορφώθηκαν και τα πρώτα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League.

Τρίτη 18 Ιουλίου

• Σρίνσκι - Ουραρτού 1-2 κ.δ. (2-3 παρ., 4-3 πεν)

• Σερβέτ - Γκενκ

Οι πρώτοι αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου θα διεξαχθούν το διήμερο 25-26 Ιουλίου και οι δεύτεροι το διήμερο 1-2 Αυγούστου.