ροναλντο

Το απαιτούσαν οι περιστάσεις και ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάντα στέκεται στο ύψος του. Στο 200ό παιχνίδι της καριέρας του με το εθνόσημο στο στήθος, ο 38χρονος σούπερ σταρ έδωσε στην Πορτογαλία τη νίκη με 1-0 στις καθυστερήσεις μέσα στο Ρέικιαβικ και συνάμα το 4/4 των Ιβήρων στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024.

Οι Πορτογάλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας αλλά οι γηπεδούχοι τις πιο επικίνδυνες στιγμές, με τους Σβέριρ Ίνγκασον και Χόρντουρ Μάγκνουσον να κρατούν το μηδέν για την ομάδα τους. Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, είχαν και δοκάρι και στις καθυστερήσεις έφτασαν στο γκολ (στο οποίο αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ ο Γκονσάλο Ινάσιο που έβγαλε την ασίστ), με το 123 τέρμα στη διεθνή καριέρα του Ρονάλντο.

Στον 6ο όμιλο, το Βέλγιο συνήλθε ύστερα από την απώλεια στο ντέρμπι κορυφής με την Αυστρία και επιβλήθηκε με 3-0 της Εσθονίας, έχοντας στο τέρμα τον Ματς Σελς, ύστερα από την άρνηση του Τιμπό Κουρτουά να ταξιδέψει στο Ταλίν επειδή δεν πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Ο παίκτης του το φόρεσε, Ρόμελου Λουκάκου, σκόραρε για ακόμα μία φορά για τους "κόκκινους διαβόλους", τρία λεπτά έπειτα από το αυτογκόλ του Ράσμους Πέετσον στο 37'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζοάν Μπακαγιοκό στο τέλος, ανοίγοντας λογαριασμό με την εθνική ανδρών της χώρας του.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο
Νορβηγία - Κύπρος 3-1 (12' Σολμπάκεν, 56' πέν., 60' Χάλαντ / 90+3' Κάστανος)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο
Μολδαβία - Πολωνία 3-2 (48', 79' Νικολαέσκου, 85' Μπαμπόγκλο / 12' Μίλικ, 34' Λεβαντόβσκι)
Νησιά Φερόε - Αλβανία 1-3 (45+1' Φάρε / 20' Μπαϊράμι, 51' Ασλάνι, 90+1' Μούτσι)
Ρεπό: Τσεχία

07/09 21:45 Πολωνία - Νησιά Φερόε
07/09 21:45 Τσεχία - Αλβανία
Ρεπό: Μολδαβία