δδδ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάλαντ που σκόραρε 2 γκολ και έφτασε τα 56 στην σεζόν, η Νορβηγία κέρδισε με 3-1 την Εθνική μας στο στάδιο Ούλεβαλ και πήρε το πρώτο της τρίποντο στον όμιλο.

Ανώτεροι σε όλη την διάρκεια οι Νορβηγοί, οι οποίοι «πυροβολούσαν» συνεχώς την ομάδα μας. Ο Σολμπάκεν άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Χάλαντ ανέλαβε δράση και με γκολ-πέναλτι αρχικά στο 56ο λεπτό και με υποδειγματικό πλασέ στο 60ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μάρτιν Όντεγκαρντ διαμόρφωσε το 3-0. Η ομάδα μας δοκίμασε να απειλήσει με μακρινά σουτ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Κατάφερε όμως να πετύχει το γκολ της τιμής στο 93ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Χριστοφή έδωσε την κάθετη στον Γρηγόρη Κάστανο, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής μείωσε για το τελικό 3-1.

Όσον αφορά τον άλλο αγώνα του ομίλου μας, μεταξύ της Σκωτίας και της Γεωργίας, αυτός διεκόπη στο 9ο λεπτό, λόγω έντονης βροχόπτωσης στο «Hampden Park». Η Σκωτία είχε το προβάδισμα μέχρι τη διακοπή του παιχνιδιού χάρη στο γκολ του Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ στο 6ο λεπτό. Από την άλλη η Ισπανία, αυτή την αγωνιστική είχε ρεπό.

ξξξ

2' Μακρινό σουτ του Μηνά Αντωνίου, κανένας κίνδυνος.

4' Εκτέλεση φάουλ από τον Όντεγκαρντ, ο Χάλαντ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να κοντράρει στον Νικόλα Ιωάννου και να καταλήγει κόρνερ.

7' Ο Όντεγκαρντ χόρεψε όλη την άμυνα μας, δοκίμασε το σουτ, με τον Λαϊφη τελευταία στιγμή να πέφτει και με τάκλιν να σταματάει το σουτ του.

9' Τεράστια απόκρουση από τον Μολ! Ο Μπεργκ από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το σουτ, με τον Μολ να διώχνει εξαιρετικά!

10' Δοκάρι για την Νορβηγία! Λάθος απομάκρυνση από τον Γκόγκιτς, ο Σολμπάκε δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Μολ, με τον κίπερ μας να μαζεύει την μπάλα.

12' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία! Σέντρα του Σέρλοτ, ο Χάλαντ πετάχτηκε για την κεφαλιά, δεν έφτασε την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Σολμπάκεν, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ!

16' Σκαφτή μπαλιά στον Χάλαντ, ο οποίος εντός περιοχής υπό πίεση έπιασε το σουτ, το οποίο ήταν χλιαρό και απέκρουσε ο Μολ.

31' Αναπτύχθηκε ωραία η ομάδα μας, ο Πηλέας δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Νίλαντ να αποκρούει με ευκολία.

33' Μπαλιά στον Χάλαντ εντός περιοχής, με τον Νορβηγό αμέσως να δοκιμάζει το σουτ, το οποίο απέκρουσε με το στήθος ο Μολ που δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

50' Σέντρα από τον  Σολμπάγκεν, ο ο Σόρλοθ έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα εκτός.

55' Πέναλτι για την Νορβηγία! Εκτέλεση κόρνερ για τους Νορβηγούς, ο Σράρμπερκ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Νικόλα Ιωάννου, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

56' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 2-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Έρλινγκ Χάλαντ, στέλνοντας τον  Ζοέλ Μολ, στην μια πλευρά και την μπάλα στην άλλη.

60' ΓΚΟΛ για την Νορβηγία 3-0! Εξαιρετική κάθετη από τον Όντεγκαρντ προς τον Χάλαντ, ο οποίος με τσίμπημα της μπάλας από κοντά έκανε το 3-0!

64'Mακρινό σουτ του Πηλέα, πολύ ψηλά η μπάλα.

70' Σουτ του Μπέργκε, ο Μολ πέφτει και μαζεύει με ευκολία.

72' Ο Κούσουλος εκτός περιοχής βρήκε χώρο, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

90+3' ΓΚΟΛ για την ομάδα μας 3-1! Ωραία ενέργεια από τον Χριστοφή, ο οποίος έβγαλε τετ-τετ τον Γρηγόρη Κάστανο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 3-1!

Νορβηγία:(Στόλε Σόλμπακεν): Nyland, Strandberg, Meling, Berg, Haaland, Ødegaard, Ryerson, Østigård, Aursnes, Solbakken, Sørloth

Στον πάγκο: Dyngeland (GK), Selvik (GK), Gregersen, Ajer, Velde, Berge, Elyounoussi, Thorstvedt, Dæhli, Finne, Wembangomo, Larse

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Αντωνίου, Ιωάννου, Λαϊφης, Γκόγκιτς, Κορεϊα, Χαραλάμπους, Κούσουλος, Κάστανος, Πηλέας, Πίττας

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορρέα, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Λοϊζου, Ηλία, Ανδρέου, Σεργίου, Σατσιάς, Τζιωνής

Διαιτητής: Aleksandar Stavrev (Σκόπια)
Βοηθός 1: Goce Petreski
Βοηθός 2: Kushtrim Lika
4ος: Igor Stojchevski