αα

Έχοντας μια πολύ καλή παρουσία, η Εθνική μας δεν κατάφερε να αποσπάσει τους πρώτους της βαθμούς στα προκριματικά του Γιούρο 2024, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Γεωργία στην Αρένα της Λάρνακας. Η ομάδα μας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε με πέναλτι του Πίττα, είχε δύο δοκάρια στο δεύτερο μέρος, με τους Γεωργιανούς να πετυχαίνουν το γκολ της νίκης στο 84ο λεπτό, στην πρώτη καλή προσπάθεια που είχαν στο ημίχρονο.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μας μπήκε καλά στον αγώνα, έχοντας μάλιστα μια τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γιάννης Κούσουλος δεν κατάφερε να κερδίσει με σουτ και κεφαλιά τον Mαμαρντασβίλι. Στην συνέχεια η Γεωργία ανέβηκε, με τον μεγάλο της αστέρα, τον Κβαρατσκέλια να αναλαμβάνει δράσει και να γίνεται ο δημιουργός μερικών επικίνδυνων στιγμών για την εστία μας.

Στο 31ο λεπτό όμως η Γεωργία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Άλεξ Γκόγκιτς στην προσπάθεια του να μεταβιβάσει την μπάλα σε συμπαίκτη του, την έστρωσε στον Μικαλτάντζε, ο οποίος έφυγε τετ-τετ και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οκτώ λεπτά αργότερα η απάντηση της Εθνικής μας ήρθε από τον Ιώαννη Πίττα, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι κέρδισε τον Mαμαρντασβίλι για το 1-1. Το πέναλτι το κέρδισε ο Μηνάς Αντωνίου, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Γκοτσολεϊσβίλι.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας είδε την Γεωργία να μην μπορεί να αναπτυχθεί, με την ομάδα μας να το εκμεταλλεύεται και να δημιουργεί τις δικές της φάσεις. Στην πρώτη μεγάλη φάση που είχαμε στο δεύτερο μέρος, ο Πίττας, μετά από ωραία κίνηση, δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, σημαδεύοντας το δοκάρι στο 56ο λεπτό.

Ο ρυθμός έπεσε ξανά, με την ομάδα μας να φορτσάρει στο 75ο λεπτό, όταν ο Χαραλάμπους είδε εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, με τον Mαμαρντασβίλι να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ όμως η Εθνική μας σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι, όταν ο Λαϊφης έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια οι Γεωργιανοί «ξύπνησαν» και ανέβασαν στροφές δέκα λεπτά πριν το τέλος, πιέζοντας ασφυχτικά την ομάδα μας. Ο Νταβιντασβίλι ήταν αυτός που έλυσε τελικά τον γόρδιο δεσμό, όταν μετά από ωραία εναλλαγή, βρέθηκε στην περιοχή μας, όπου με συρτό σουτ νίκησε τον Μολ για το 1-2!

Η βαθμολογία του ομίλου με το μέχρι στιγμής σκορ:

1.Σκωτία9
2.Ισπανία3
3.Γεωργία4
4.Νορβηγία1
5.Κύπρος0

***Από 3 αγώνες έχουν Σκωτία και Νορβηγία, με τις άλλες ομάδες να έχουν από 2.

Η εξέλιξη του αγώνα:

4´ Ο Κούσουλος εκτός περιοχής βρήκε χώρο, δοκίμασε το σουτ, με τον Μαμαρντασβίλι να αποκρούει με ευκολία.

7´ Ωραία συνεργασία των παικτών της Γεωργίας, η μπάλα έφτασε εντός περιοχής στον Τσακβετάτζε, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

9´ Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική μας! Λάθος στην άμυνα της Γεωργίας, ο Τζιωνής έκλεψε, μοίρασε στον Κούσουλο που  δοκίμασε το σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο αντίπαλος κίπερ. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας με κεφαλιά έπιασε το ριμπάουντ, με τους αμυντικούς της αντίπαλης ομάδας να διώχνουν την μπάλα πάνω στην γραμμή!

10´ Σουτ του Κβαρατσκέλια, ψηλά η μπάλα.

19´ Μακρινό σουτ του Κβερεσκίρι, ψηλά η μπάλα.

20´ Μπαλιά στον Κβαρατσκέλια, ο οποίος στην περιοχής από πλάγια θέση, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

27´ Εξαιρετική κάθετη του Κβαρατσκέλια, προς τον Τσακπετάντζε, ο οποίος πλάσαρε τον Μολ που έδιωξε με δυσκολία με το πόδι.

31´ ΓΚΟΛ για την Γεωργία 0-1! Στον χώρο του κέντρου ο Γκόγκιτς προσπάθησε μα βρει συμπαίκτη του, στέλνοντας την μπάλα στον Μικαλτάντζε, ο οποίος βγήκε τετ τετ και με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-1!

38' Πέναλτι για την ομάδα μας! Ο Κάστανος έστειλε την μπάλα στον Μηνά Αντωνίου, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Γκοτσολεϊσβίλι, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

39' ΓΚΟΛ για την ομάδα μας 1-1! Ο Πίττας έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά του Μαμαρντασβίλι, ο οποίος άγγιξε την μπάλα, η οποία χτύπησε στην συνέχεια στο δοκάρι, καταλήγοντας στο πλεκτό του!

Tέλος ημιχρόνου

50' Εκτός περιοχής, ο Κβαρατκέλια δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

56' Δοκάρι για την Εθνική μας! Ο Κορέια βρήκε εξαιρετικά τον Πίττα εντός περιοχής, ο οποίος γύρισε το σώμα του, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της Γεωργίας.

60' Σουτ του Μικαλτάντζε, εκτός περιοχής, πολύ ψηλά η μπάλα.

68'Γύρισμα από τον Αζαρόβι, την προβολή ο Γκοτσολεϊσβίλι, με τον Μολ να αποκρούει με ευκολία.

75' Ο Χαραλάμπους είδε εκτός περιοχής τον Mαμαρντασβίλι, σούταρε, με τον Γεωργιανό να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

76' Δοκάρι για την Εθνική μας! Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Λαϊφης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι των Γεωργιανών.

84' ΓΚΟΛ για την Γεωργία 1-2! Οι Γεωργιανοί άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Νταβιντασβίλι εντός περιοχής να δοκιμάζει το συρτό σουτ, νικώντας τον Ζοέλ Μολ για το 1-2!

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Λαίφη, Γκόκιτς, Καρώ, Αντωνίου, Κορέια, Χαραλάμπους, Κούσουλο, Κάστανο, Πίττα, Τζιωνή

Στον πάγκο: Παναγή, Μιχαήλ, Δημητρίου, Ανδρέου, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Ηλία, Κορρέα, Λοΐζου, Πηλέας, Σατσιάς, Σεργίου.

Γεωργία(Γουιλί Σανιόλ): Mαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Κάσια, Κβαρατσέλια, Κιτεϊσβίλι, Γκοτσολεϊσβίλι, Λοτσοσβίλι, Αζάροφ, Κβεκβεσκίρι, Τσακβετάτζε, Μικαουτάτζε

Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκουσασβίλι, Γκβεσελιάνι, Κβεκβερλια, Γκαγκνίτζε, Ζιβζιάντζε, Νταβιτασβίλι, Κβιλιτάια, Λομπτζανίτζε, Σενγκέλια, Αλτουνασβίλι, Ντβάλι