,κκ

Το τρενάκι του… τρόμου στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024! Διότι μετά τις νίκες της Δανίας και του Καζακστάν, τέσσερις ομάδες έχουν από έξι βαθμούς και παλεύουν για τις δύο πρώτες θέσεις που θα οδηγήσουν στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ενώ ακολουθεί η Βόρειος Ιρλανδία με 3.

Δανία τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Βορειοϊρλανδούς, αλλά κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ στο 47ο λεπτό με τον Βιντ. Ένα τέρμα που έκανε τους Σκανδιναβούς να μείνουν αρκετά πίσω στο γήπεδο δίνοντας μέτρα στους φιλοξενούμενους, που πίεσαν και είδαν τον Μάρσαλ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να τους ισοφαρίζει. Παρόλα αυτά, μετά από τουλάχιστον πέντε λεπτά που εξετάστηκε η φάση, διαπιστώθηκε πως υπήρξε οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία και συνάμα αγχωτική νίκη, κάνοντας το 2/2

Την ίδια ώρα, το Καζακστάν επικράτησε 3-0 του Σαν Μαρινό εκτός έδρας για να κάνει συνεχίσει και αυτό με το απόλυτο μετά από δύο αγωνιστικές. Με τον Βορογκόφσκι στο 37’ να ανοίγει το σκορ και τον Ταγκιμπεργκέν στο 64ο λεπτό να γράφει με πέναλτι το 2-0. Στις καθυστερήσεις δε, ο Ζαϊνουντίνοφ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.