Nj

Γλίτωσε την ήττα στο φινάλε η Σερβία! Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς δεν είχε την καλύτερη δυνατή απόδοση, είδε την Ιορδανία να της κάνει την ανατροπή αλλά κατάφερε να σώσει τα προσχήματα στο φινάλε (2-2) σε φιλικό που διεξήχθη στη Βιέννη!

Με τους Ευρωπαίους να έχουν βασικό τον Τζούριτσιτς με τον οποίο βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις και θέλει να κλείσει ο Παναθηναϊκός, ενώ αλλαγή μπήκε στο ημίχρονο ο «πράσινος» Μλαντέντοβιτς και στο 74ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ.

Η Σερβία μπήκε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Εράκοβιτς να σκοράρει από κοντά μετά από κόρνερ του Κόστιτς και κάτι σαν γυριστή κεφαλιά του Ράτσιτς για το 1-0. Με την ομάδα από τη Μέση Ατανολή να παίρνει τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια, ούσα καλύτερη και να απειλεί αλλά να μην καταφέρνει να μετουσιώσει κάποια από τις οκτώ τελικές της σε γκολ.

Ο Στοΐκοβιτς έριξε στο ημίχρονο στο ματς τον Μλαντένοβιτς αντί του Κόστιτς, με την Ιορδανία να συνεχίζει στο δεύτερο μέρος από εκεί που είχε μείνει. Συνέχιζε να είναι καλύτερη, αλλά αυτή τη φορά είχε και ουσία. Ο Αλ Μάρντι στο 53’ ισοφάρισε σε 1-1 και σχεδόν ένα τέταρτο μετά, ο Αλ Τάμαρι υπέγραψε την ανατροπή στο 67ο λεπτό.

Με τη Σερβία να ανεβαίνει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ώστε να παλέψει για να αποφύγει την ήττα και να καταφέρνει μάλιστα την ανατροπή. Με τον να σκοράρει στο 83’, το ματς να διακόπτεται λόγω επεισοδίων για λίγα λεπτά και να επανεκκινεί, με τους Σέρβους να σκοράρουν ξανά με τον ίδιο παίκτη για να πάρουν τη φιλική νίκη με 3-2.