Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της στο ΓΣΠ, νικώντας με 2-0 την Ομόνοια, κλειδώνοντας το 4ο Ευρωπαϊκό εισιτήριο που οδηγεί στο Κόνφερενς Λίγκ. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα παρά το αρχικό της άγχος κατάφερε να ανοίξει το στο 45ο λεπτό με γκολ του Ράφα Λόπες, με τον Μικέλ Γκονζάλες στο 65ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, ο Απόλλωνας έχασε από την Πάφο με ανατροπή, με 2-1 και σε συνδιασμό της νίκης της ΑΕΚ επί της Ομόνοιας έμεινε για πρώτη φορά εκτός Ευρώπης μετά την σεζόν 2013-2014. Ο Πίττας άνοιξε το σκορ με το 18ο του γκολ στο πρωτάθλημα, το οποίο τον κατατάσσει στην κορυφή των σκόρερ του Κυπριακού πρωταθλήματος μαζί με τον Ζάιρο. Η Πάφος όμως στα τελευταία λεπτά είχε τις λύσεις και με γκολ των Αμπτουραχίμι στο 87ο λεπτό και του Μπρούνο Φελίππε στο 93ο για το τελικό 2-1.

Θυμίζουμε ότι το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λίγκ, πήρε ο πρωταθλητής Άρης, ενώ για το Κόνφερενς Λίγκ, πήρε ο δευτεραθλητής ΑΠΟΕΛ, η κυπελλούχος Ομόνοια και η 3η ΑΕΚ.

Η τελική βαθμολογία έχει ως εξής:

Η ιστοσελίδα μας σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη και των δύο αγώνων:

Η εξέλιξη του αγώνα Πάφος F .C . – Απόλλων:

15' Χωρίς φάση τα πρώτα λεπτά στον αγώνα.

17' Μπαλιά στην καρδιά της άμυνας της Πάφου, ο Αμπντουαραχίμι δοκίμασε το σουτ, με τον Δημητρίου να αποκρούει.

19' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Μπαλιά του Ζουνίνιο στον Αμπτουαραχίμι, ο οποίος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ στην Πάφο!

***Το γκολ ακυρώνεται, μέσω του VAR, καθώς ο Αμπτουραχίμι ήταν πιο μπροστά!

sdsd

35' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Κάθετη στον Πίττα, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, πλάσαρε τον Ίβουσιτς για το 0-1!

***Το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή, αναμένουμε απόφαση από το VAR!

***Το γκολ μετράει κανονικά από το VAR!

SDSD

55' Κόκκινη κάρτα για τον Απόλλωνα!Image removed. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ίλιεφ και αποβάλλεται εκτός του αγωνιστικού χώρου.

60' Κεφαλιά του Μπεσάρντ, λίγο εκτός η μπάλα

87' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Ο Αμπτουραχίμι με κεφαλιά έκανε το 1-1!

90+3' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-1! Ο Μπρούνο Φελίπε με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-!

Πάφος(Μίτσελ Σαλγκάδο):Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Αμντουραχίμι, Ζουνίνιο, Βαλακάρι, Ναμέ, Μπαϊριτς, Πελάζιο.

Στον πάγκο: Άντος, Μαϊχροβιτς, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Παπαστυλιανού, Χριστοδούλου.

Απόλλων(Μπότγκαν Αντόνε): Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Ντόνιο, Μαυρίας, Κολ.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Λοϊζου, Νταμπό, Χουσαϊν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Σαχάρ, Γιόστεν, Φώτη, Κονδύλης, Ζήνωνος, Αυγουστή.

Η εξέλιξη του αγώνα Ομόνοια – ΑΕΚ:

8' Κεφαλιά του Μπεζούς προς τον Ζαχαρίου, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, καθυστέρησε, με τον Ροσάλες να διώχνει την μπάλα!

12' Σουτ του Κίτσου εκτός περιοχής, με τον Πίριτς να διώχνει με δυσκολία!

15' Εντός περιοχής ο Ράφα Λόπες δοκίμασε το σουτ, με τον Παναγή να διώχνει εξαιρετικά.

20' Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Σράντι, ο οποίος με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα εκτός

32' Σέντρα του Γκιούρτσκο, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει παράλληλα.

45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-1! Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκιούρτσκο, ο Ράφα Λόπες έπιασε την κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ στο ΓΣΠ!

65' Σουτ του Γκιούρτσκο, η μπάλα λίγο εκτός.

66' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-2! Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκιούρτσκο, ο Μικέλ Γκονζάλες με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, παρά την προσπάθεια του Παναγή να αποκρούσει!

87' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-2! Εντός περιοχής ο Μπεζούς έκανε το το σουτ και νίκησε τον Πίριτς για το 1-2!

*** Το γκολ ακυρώνεται για οφσαίντ!

Ομόνοια(Σωφρόνης Αυγούστη): Παναγή, Κίτσος, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Παπουλής, Σράντι, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Βενιζέλους, Μπεζούς

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Λοίζου, Καρίμ, Μπασιρού, Μιξ, Ανδρέου, Σάββα, Κυριακίδης Ν., Καιάφας, Νεοφύτου

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Γκονζάλες, Τζιωρτζής, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς.

Διαιτητής: Paterna Daniele
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης