3

Η Λούτον θριάμβευσε στον τελικό των τελικών στο αγγλικό ποδόσφαιρο, επικρατώντας στα πέναλτι της με 6-5 και επέστεψε στην Premier League μετά από 31 χρόνια. Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Κλαρκ έδωσε το προβάδισμα στη Λούτον στο 23' και ο Χάμερ απάντησε στο 66', ενώ στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα.

Κόβεντρι και Λούτον μονομάχησαν στον τελικό των playoffs ανόδου στην Premier League και των 200 εκατομμυρίων ευρώ (τόσα εξασφαλίζει η νίκη σε βάθος τριετίας) και χρειάστηκε να οδηγηθούν στη διαδικασία των πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους, μιας και μετά από 120 λεπτά ήταν ισόπαλες 1-1 χάρη στα γκολ των Κλαρκ στο 23' (Λούτον) και Χάμερ στο 66' (Κόβεντρι).

Στα πέναλτι η Λούτον επικράτησε με 6-5. Όλοι τους ευστόχησαν, όμως ο Ντάμπο στο τελευταίο πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ για την Κόβεντρι. Η Λούτον πανηγύρισε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία μετά από 31 χρόνια.

Οι "καπελάδες" θα πλαισιώσουν τις Μπέρνλι και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που πανηγύρισαν την άνοδο στην πρώτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου από την κανονική διάρκεια. Αντίθετα μέχρις στιγμής έχει υποβιβαστεί στην Championship η Σαουθάμπτον.

Το ματς
Η Λούτον μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Το πέτυχε στο 23ο λεπτό. Ο Αντεμπάγιο με ωραία κίνηση τροφοδότησε τον Κλαρκ, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουίλσον.

Η ομάδα του Ρομπ Έντουαρντς πέτυχε άλλα δύο γκολ στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν μέτρησε κανένα. Στο 5' ο Όσο σκόραρε από αντικανονική θέση, ενώ στο 41ο λεπτό ο Αντεμπάγιο έσπρωξε με το χέρι του την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι πάγωσε στο 12ο λεπτό, όταν ο αρχηγός της Λούτον, Τομ Λόκιερ κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του.

Στο δεύτερο μέρος η Κόβεντρι μπήκε καλύτερα στο ματς και ήταν εκείνη που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 66ο λεπτό. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Γκιόκερες έστρωσε από τα αριστερά στον Χάμερ και αυτός με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας ο αγώνας έγινε ροντέο, όμως είχε λίγες καλές φάσεις. Πιο απειλητική ήταν η προσπάθεια του Γκόντεν από πλευράς Κόβεντρι στο 73', με την μπάλα να περνάει ψηλά.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έκαναν κατάθεση ψυχής και προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να πάρουν κάτι από το ματς, ωστόσο ήταν αρκετά κουρασμένοι και δύσκολα μπορούσαν να μπορούσαν να απειλήσουν τις δύο εστίες. Η Λούτον σκόραρε στο 117' με τον Τέιλορ, ο οποίος όμως έκλεψε την μπάλα από τον Πάντσο που έκανε ολέθριο λάθος, χρησιμοποιώντας το χέρι του, έτσι μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου η Λούτον πανηγύρισε επικρατώντας 6-5.

Κόβεντρι: Γουίλσον, ΜακΝάλι, ΜακΦάντζεαν, Ντόιλ (115' Πάντσο), Κάφι (91' Ντάμπο), Κέλι, Σιφ, Χάμερ (80' Πάλμερ, 102' Εκλς), Μπίντγουελ, Άλεν (46' Γκόντεν), Γκιόκερες.

Λούτον: Χόρβαθ, Όσο (112' Ποτς), Λόκιερ (12' λ. τρ. Μπαρκ), Μπελ, Ντράμεχ, Κλαρκ, Νακάμπα, Μπανζού (98' Μπέρι), Ντάουτι (84' Ονιεντίμα), Μόρις, Αντεμπάγιο (106' Τέιλορ).