4

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι,καθώς, ο Άρης στέφθηκε πρωταθλητής την προηγούμενη αγωνιστική και οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την έξοδο τους στην Ευρώπη, η ομάδα της Λεμεσού, ως πρωταθλήτρια στο Τσάμπιονς Λιγκ και αυτή της Λευκωσίας στο Κόνφερενς, ο δευτεραθλητής ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον πρωταθλητή Άρη, με 4-3.

Στο παιχνίδι στο ΓΣΠ είχαμε τριπλή εναλλαγή αποτελέσματος, καθώς ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Στεπίνσκι, το ΑΠΟΕΛ το γύρισε με τα γκολ των Σατσιά και Σαρφό, ο Άρης σκόραρε στην συνέχεια ξανά με τον Στεπίνσκι και τον Σιρκόσκι και ο Σαρφό με άλλα δύο γκολ πέτυχε το χατ τρικ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, στο τελευταίο παιχνίδι του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο της ομάδας, αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Άρη, ύστερα από 16 αγώνες.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Ακρίτας και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλοι 0-0. Η ομάδα της Χλώρακας στην πρώτη παρουσία του στην πρώτη κατηγορία, τερμάτισε στην 13η θέση με 34 βαθμούς και υποβιβάστηκε. Στην 10η με 48 η Καρμιώτισσα.

Έναρξη του ντέρμπι!

7' Κεφαλιά του Σικόρσκι, πάνω στον Χριστοδούλου.

7' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, ωραία ενέργεια και σουτ του Κβιλιτάια, έξω.

12' ΓΚΟΛ ο Άρης με τον Μάριους Στεπίνσκι! Εξαιρετική αντεπίθεση από τον Άρη, ο Μπράουν μοίρασε στον Πολωνό, ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

18' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Μεντιούπ, στον Φεράρι!

19' Εύστοχος ο Σατσιάς και 1-1!

23' ΓΚΟΛ το γυρίζει το ΑΠΟΕΛ με εξαιρετικό σουτ του Σαρφό στην κίνηση, ύστερα από πάσα του Φεράρι!

26' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Στεπίνσκι ξανά, προηγήθηκε κεφαλιά από τον ΝτελΜίρο και ο Πολωνός, από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

30' Το γυρίζει ο Άρης με τον Σιρκόρσκι, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά!

33' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Σαρφό με τακουνάκι και 3-3 το ΑΠΟΕΛ! Πραγματικά εξαιρετικό γκολ από τον μέσο του ΑΠΟΕΛ.

44' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω.

45+3 Κεφαλιά του Κρέσπο σε κόρνερ ο Σωφρονίου!

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

46' Σουτ του Ηλία, έξω.

49' Χατ - τρικ ο Σαρφό! Στην κόντρα το ΑΠΟΕΛ με τον Ηλία να γυρίζει στον Σαρφό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

69' Δυνατό σουτ του Σόκε, έξω.

71' Πλασέ του Κακόριν, πάνω στον Χριστοδούλου.

Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Φεράρι, Καρώ, Ντβάλι, Κρέσπο, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Σαρφό, Ντάλσιο, Ηλία, Κβιλιτάια.

3

Στον πάγκο: Μπέλετς, Τσιλιγκίρης, Κορομίας, Τζιάμας, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Τσουτσούκης.

Άρης: Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Καζού, Μόργκαν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μονέ-Πακέ, Μουσούντα, Μπαμπίκα

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Γιαντάλ, Πηλέας, Δημητρίου, Σζόκε, Σουμάνσκι, Πάνκοφ, Κακόριν.

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος