Υ

Η Μίλαν έκανε το καθήκον της απέναντι στην ουραγό και υποβιβασμένη Σαμπντόρια και με το 5-1 στο Σαν Σίρο διατηρήθηκε σε επαφή με την τετράδα στη μάχη του Champions League.

Η Μίλαν άφησε πίσω της την κακή ψυχολογία από τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό στα ημιτελικά του Champions League και συνέχισε την προσπάθεια επιστροφής στη διοργάνωση τη νέα σεζόν, με τη νίκη 5-1 επί της ουραγού και υποβιβασμένης Σαμπντόρια στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Οι "ροσονέρι" βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Ραφαέλ Λεάο στο 9ο λεπτό, με τον Πορτογάλο εξτρέμ να αφήνει πίσω τον τραυματισμό του που του κόστισε τη συμμετοχή στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Ίντερ. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα ισοφάρισε λίγο αργότερα κι έγινε ο τέταρτος παίκτης που σκοράρει σε 18 σεζόν στην κατηγορία και ο πέμπτος που πετυχαίνει τέρμα έχοντας κλείσει τα 40 έτη. Τη θέση του πήρε ο Μάριος Οικονόμου στο 69'.

Η βραδιά όμως ανήκε στους γηπεδούχους, που με δύο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού πήραν προβάδισμα νίκης πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Στο 2ο μέρος, σκόρερ χρίστηκε κι ο Μπραχίμ Ντίαθ έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και πανηγύρισε φιλώντας το σήμα της Μίλαν, από την οποία θα φύγει το καλοκαίρι και θα επιστρέψει στη Ρεάλ όπου ανήκει. Στο 68ο λεπτό κι έπειτα από ασίστ του Λεάο, ο Ζιρού με διπλή προσπάθεια σημείωσε χατ τρικ και έδωσε πανηγυρικό τόνο στη βραδιά.

Πηγή: sports24.gr